پنج شنبه - 2020 مي 28 - 6 شوال 1441 - 8 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217937
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1396 8:10
تعداد بازدید : 515

مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر

برگزاری جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با موضوع « کاربردهای مفهوم وصف در فقه امامیه » در مجتمع کوثر

احمدی، معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع « کاربردهای مفهوم وصف در فقه امامیه » خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامي كوثر، احمدی، معاون پژوهش کوثر، از برگزاری جلسه دفاع پایان نامه با موضوع « کاربردهای مفهوم وصف در فقه امامیه » خبر داد.
احمدی، در ادامه افزود: جلسه دفاعیه زهره غین علی از طلاب سطح3 با موضوع « کاربردهای مفهوم وصف در فقه امامیه » و با راهنمایی حجه الاسلام قهرمان نژاد و با داوری دکتر معصومه مظاهری موفق به کسب نمره 19 گردید.
 وی، در توضیح این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و خاطر نشان كرد: اخذ قيود در كلام ، تأثير بسزايي در استنباط احكام شرعي دارد و دخيل بودن قيد را در مراد جدي متكلم، احراز مي كند. يكي از اقسام قيود ، قيد وصف مي باشد كه در خصوص مفهوم داشتن يا نداشتن آن بين علماء اختلاف نظر است و 3 ديدگاه مطرح مي شود .گروه نخست منكر مفهوم وصف مي باشند و گروه دوم معتقدند كه وصف داراي مفهوم است و گروه سوم قائل به تفصيل شده اند و معتقدند هرگاه وصف علت حكم باشد مفهوم دارد و در غير اين صورت مفهوم ندارد .
معاون پژوهش كوثر، ادامه داد: مراد از مفهوم وصف ، انتفاء حكم موصوف در صورت انتفاء وصف و عدم بقاء حكم موصوف با جايگزين شدن وصف ديگر است .ضابطه كلي در تحقق مفهوم وصف اين است كه وصف علت تامه و انحصاري حكم باشد نه موضوع حكم .
ایشان در ادامه افزود: پذيرش مفهوم وصف كاربردهاي بسياري در فقه اماميه اعم از احكام شخصي و جمعي دارد . با بررسي كاربردهاي مفهوم وصف در فقه اماميه روشن مي شود كه فقها ، هر جا وصف در مقام تحديد، عليت و انحصار حكم بوده و قرينه اي بر مفهوم نداشتن آن وصف در كلام يافت نگردد؛ در استنباط حكم شرعي به مفهوم وصف آيه يا روايت استناد نموده اند.
احمدي، در پایان واژه های کلیدی این پایان نامه را قيد، مفهوم، کاربرد وصف به عنوان پیش نیاز بیان کرد.
گفتنی است، این جلسه شنبه 4 شهریور ماه جاری در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :