پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217920
تاریخ انتشار : 4 شهریور 1396 12:20
تعداد بازدید : 192

ساده‌زیستی و آثار اجتماعی آن از نظر اسلام-حوزه الزهرا سلام الله علیها

ساده زیستی و آثار اجتماعی آن از نظر اسلام

از بحث های ارائه شده می توان چنین نتیجه گرفت که ساده زیستی در اسلام تحمل محرومیت بی منطق نیست و همواره پیامبر و بزرگان دین به آن سفارش کرده اند. با توجه به معنای ساده زیستی که زندگی بدون هر گونه تعلق به دنیا و مادیات است و یا به عبارت دیگر،با وجود داشتن امکانات، عدم وابستگی به آنهاست. یکی از راههای رسیدن به این خصیصه مهم ایمان است که در راس آن ایمان به خداوند قرار دارد.شخصی که به باور و اطمینان قلبی در تمام متعلقات ایمان رسیده باشد و آنچه را که در دست دارد امانتی از جانب خداوند بداند دیگر به آن تعلق و وابستگی ندارد و ساده زیستی را سر لوحه زندگی خود قرار میدهد. یاد مرگ و اینکه انسان مسافری است که باید زاد و توشه خود را جمع کند و خود را برای سفر اخروی آماده کند نیز یکی از راههای رسیدن به ساده زیستی میباشد.توجه به آثار مرگ و مرگ اندیشی مقوله مهمی است که در آیات قرآن، نهج البلاغه و سخنان بزرگان به آن پرداخته شده است که اگر انسانها به آن توجه داشته باشند تعلقات خود را نسبت به دنیا و مادیات از بین میبرند همچنین همنشینی با افراد ساده زیست و معاشرت با آنان می تواند سبب تاثیر در رفتار شخص و زندگی فردی و اجتماعی گردیده و او را به سمت ساده زیستن سوق دهد. نتیجه گیری دیگری که از این مباحث میتوان گرفت این است که ساده زیستی آثارتربیتی در حیطه فرد و اجتماع دارد که عدم وابستگی به دنیای مادی و تحمل و بردباری در مقابل مشکلات و رسیدن به آرامش و همدردی با نیازمندان و از بین رفتن فاصله طبقاتی و... از مهمترین آثار آن به شمار میرود. از آن جا که تمام انسانها خصوصا مسلمانان در زندگی خود افراد بزرگ را الگو و مقتدای خود قرار می دهند وبهترین آن الگوها برای رسیدن به امنیت و آرامش روانی و سعادت دنیوی و اخروی پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت او(ع) می باشند چرا که ایشان همواره ساده زیستی را شعار و سرلوحه کار خود قرار داده و آن را به ما منتقل نمودند چنانکه در جامعه امروزی ما حضرت امام خمینی(ره) و دیگر بزر گان نیز با الگو گیری از شخصیت آنان این ویژگی مهم را به تمام انسانهای آزاده گوشزد نموده اند که ما نیز با الگو قرار دادن و تاسی از دستورات پیامبر اکرم(ص)وائمه اطهار(ع) گامی در اه رسیدن به کمال و سعادت دنیوی و اخروی برداریم.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ساده زیستی و آثار اجتماعی آن از نظر اسلام

 

1391

منصوره ولی زاده

 

 

 

خانم دکتر اقدس منصوری

 

خانم دکترطوبي شاكري

 

 

ساده زیستی، قناعت، زهد.


 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ساده زیستی همان زندگی بی پیرایه و بدون رنگ و قیود است.زندگی کردن بدون تعلق و وابستگی به دنیا و مادیات حقیقت ساده زیستن است.انسان های ساده زیست علاوه بر آرامش روانی در دنیا از مواهب اخروی نیز برخوردار می گردند.از آن جا که در جامعه امروزی گرایش به مد و تجملات روزبه روز بیشتر گردیده و سبب مشکلات و نابهنجاری های فراوانی در روح و روان افراد گردیده است توجه دادن افراد جامعه به ویژه نسل جوان به مقوله ساده زیستی و اثرات تربیتی آن لازم و ضروری است.

ارائه راهکارهای ساده زیستی که در رأس آن ایمان به خداوند و یاد مرگ می باشد و توجه دادن به آثار مثبت آن همچون زهد،نفی اشرافیت و ازبین رفتن فاصله طبقاتی و معرفی افراد ساده زیست از اهداف مهم این تحقیق به شمار می رود.هم نشینی با افراد ساده زیست یکی از ارکان مهم در شکل گیری این خصیصه می باشد.زهد، قناعت و عدم اسراف و تجمل گرائی شخص را دچار ایمنی و تحمل و بردباری در مقابل مشکلات می گرداند.از افراد ساده زیست که الگوی تمام مسلمانان در تمام اعصار و زمینه ها می باشند پیامبر اکرم و حضرت علی(ع) و خاندان او می باشند و در جامعه امروزی ما نیز حضرت امام خمینی(قدّس سره) و دیگر بزرگان که با اقتدا به آنان می توانیم به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا کنیم.

روش اتخاذ شده برای این هدف از نوع کتابخانه ای است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :