پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217513
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1396 0:31
تعداد بازدید : 312

مدرسه علمیه انسیه الحوراء

به بهانه بزرگداشت رئیس المحدثین

30 تیر روز بزرگداشت علامه محمد باقر مجلسی

در تقویم رسمی ایران سی مرداد ماه، روز بزرگداشت علامه محمد باقر مجلسی رحمة الله علیه است. شیخ یوسف بحرانی (ره) در مورد او می گوید: «او کسی است که در عصر خودش و دوره های قبل و بعد از آن مثل و مانندی در ترویج دین و احیای شریعت سید المرسلین صلی الله علیه وآله وسلم، به وسیله تصنیف و تألیف ندارد» (الذی لم یوجد له فی عصره و لاقبله و لابعده قرین فی ترویج الدین و احیاء شریعة سید المرسلین (ص) بالتصنیف و التألیف(

ولادت‏ و خانواده
محمد باقر، فرزند محمد تقى، فرزند مقصود على مجلسى، معروف به «علامه مجلسى» و «مجلسى ثانى» در سال 1037 قمری در شهر اصفهان ديده به جهان گشود.
خاندان علامه مجلسى از جمله پر افتخارترين خاندان هاى شيعه در قرن های اخير است. در اين خانواده نزديک به يک صد عالم وارسته و بزرگوار ديده مى ‏شود. جد بزرگ علامه، عالم بزرگوار، حافظ ابو نعيم اصفهانى صاحب كتاب هايى مانند‏ «تاريخ اصفهان» و «حلية الأولياء» است.
پدر علامه، محمد تقى مجلسى، معروف به «مجلسى اول»(1003- 1070 ق) صاحب كرامات و مقامات معنوى و روحى بلند است. او محدّث و فقيهى بزرگ است و كتاب هايى نيز تأليف نموده است.
محمد تقى مجلسى(پدر علامه مجلسی) شاگرد شيخ بهايى و مير داماد است. او در علوم مختلف اسلامى صاحب نظر بود و در زمان خويش مرجعيت تقليد را به عهده داشت. مجلسی اول در كنار مرجعيت، از اقامه نماز جمعه و جماعت نيز غفلت نمى ‏كرد و امام جمعه اصفهان بود.

دعاى خير پدر
از ملا محمد تقى مجلسى پدر علامه مجلسى نقل کرده اند که فرمـود : در يکـى از شبها بعد از نماز شب يک حالت خـوشـى به مـن دست داد که فهميدم هر حاجتى از خدا بخـواهـم بر آورده مى شود و فکر کردم، در امـور دنيا و آخرت چه چيز از خـدا مسئلت بنمايـم ناگاه صداى گـريه محمـد بـاقـر از گهواره بلنـد شد. عرض کردم الهى به حق محمد و آل محمـد (صل الله عليه وآله) اين طفل را مروج ديـن خـودت و نشر کننده احکام سيد رسولانت قرار بده و او را موفق کـن به تـوفيقـاتـى که انتهايـى بـراى آن نبـاشـد, شکـى نيست که دعاى والـد در حق ايـن فرزنـد شايسته مستجاب و به درجات عاليه دست يافت.

شيخ الاسلام اصفهان‏
علامه مجلسى در سال ‏1098هـ.ق از سوى شاه سليمان صفوى به سمت شيخ الاسلامى اصفهان منسوب شد. شيخ الاسلام بالاترين و مهم ترين منصب دينى و اجرايى در آن عصر بود.
او قاضى و حاكم در مشاجرات و دعاوى بود. تمام امور دينى زير نظر مستقيم او انجام می شد و تمام وجوهات به محضر او فرستاده مى ‏شد. شيخ الاسلام سرپرستى درماندگان و ايتام و... را نيز برعهده داشت.
نكته مهم در اين جا آن است كه علامه اين منصب را با اصرار و التماس شاه پذيرفت و در همان مجلس، شاه چند بار كلمه التماس را بر زبان آورد تا علامه راضى به پذيرفتن اين منصب گردد. علامه تا پايان عمر خويش عهده دار اين وظيفه مهم بود.
اساتيد
متأسفانه با آن كه اطلاعات ما در مورد زندگى علامه مجلسى فراوان است، پيرامون اساتيد او اطلاع كمى در دست داريم. البته مشايخ روايت علامه را مى ‏شناسيم اما اين كه علامه محضر درسى چه كسانى را درک كرده مبهم است.
از جمله اساتيد و مشايخ نقل علامه ‏اند:
1.. پدرش محمد تقى مجلسى(متوفاى 1070 هجرى)، استاد علامه در علوم نقلى
2.  مرحوم آقا حسين خوانسارى(متوفاى 1098 هجرى)، فرزند آقا جمال، استاد علامه در علوم عقلى
3. مولا محمد صالح مازندرانى(متوفاى 1086 هجرى)
4. ملا محسن فيض كاشانى(متوفاى 1091 هجرى)
5. شيخ حرّ عاملى مؤلف كتاب وسائل الشيعه(متوفاى 1104 هجرى)

تأليفات‏
علامه مجلسى عمرى بسيار پر بركت داشت. او در عمر 73 ساله خويش بيش از يک صد كتاب به زبان فارسى و عربى نوشت كه تنها يک عنوان آن بحار الأنوار است با 110 جلد و عنوان ديگر مرآة العقول با 26 جلد. حدود 40 كتاب نيز به ايشان نسبت داده شده است.
برخى كتب علامه عبارت اند از:
1. بحار الأنوار، كه يک مجموعه بزرگ روايى و تاريخى است و در ضمن آن تفسير بسيارى از آيات قرآن كريم هم آمده است.
2. مرآة العقول‏، شرح كافى ثقة الاسلام كلينى است در 26 جلد.
3. ملاذ الأخيار، شرح تهذيب شيخ طوسى است در 16 جلد.
4. الفرائد الطريفة، شرح صحيفه سجاديه عليه السلام است.
5. شرح أربعين حديث‏، كه از بهترين كتب در اين موضوع مى ‏باشد.
6.  حق اليقين‏، در اعتقادات است و به زبان فارسى نوشته شده. علامه چندين كتاب كلامى ديگر نيز دارد.
7. زاد المعاد، در اعمال و ادعيه ماه ها
8. تحفة الزائر، در زيارات
9. عين الحياة، شامل مواعظ و حكم برگرفته از آيات و روايات معصومين(ع)
10.  صراط النجاة
11.  حلية المتقين‏، در آداب و مستحبات روزانه و در طول زندگى
12. حياة القلوب‏ در تاريخ پيامبران و ائمه عليهم السلام در سه جلد
13. مشكاة الأنوار، كه مختصر حيات القلوب است
14. جلاء العيون‏ در تاريخ و مصائب اهل بيت عليهم السلام
15.  توقيعات امام عصر عجل الله تعالى فرجه الشريف همراه با ترجمه آنها.
16. كتب فراوانى به عنوان ترجمه احاديث خاص مانند ترجمه توحيد مفضل و...
نكته قابل توجه در آثار علامه مجلسى آن است كه ايشان اكثر عناوين كتبش را كتاب هاى فارسى تشكيل مى ‏دهد و اين نكته توجه علامه را به هدايت جامعه خويش كه فارسى زبان بودند به خوبى نشان مى ‏دهد

وفات‏
علامه مجلسى پس از 73 سال عمر با برکت، در شب 27 رمضان سال ‏1110 هجرى در شهر اصفهان دیده از جهان فرو بست و به سرای باقی شتافت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :