دوشنبه - 2018 دسامبر 10 - 2 ربيع الثاني 1440 - 19 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 207875
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 0:53
تعداد بازدید : 163

نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن-حوزه الزهرا سلام الله علیها

تحقیقات پایانی- نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن

هر گاه انسان با غلبه بر مشكلات و موانع به پيروزي و مطلوب خود دست يابد مي گويند به فلاح و رستگاري رسيده است. سعادت و رستگاري انسان در پرتو ايمان به خدا و انجام اعمال صالح است. اعمالي كه علاوه بر حسن فعلي، داراي حسن فاعلي (نيت و انگيزه ي الهي) نيز باشد. عملي كه بر اساس خواهش هاي نفساني، خودخواهي و نيت غير الهي (ريايي) باشد، در سعادت انسان نقشي نخواهد داشت بلکه ممكن است انسان را به شقاوت مبتلا كند. برخي از اعمال صالح باطني و دروني است مثل ذكر و فكر و برخي ديگر اعمالي است كه با اعضاءو جوارح انجام مي شود مثل نماز و زكات. هر يك از اين اعمال در سعادت انسان نقش اساسي دارد و عمل كه از لوازم ايمان است. راهي براي تقويت ايمان نيز محسوب مي شود زيرا كه انسان با اعمال خود پيوسته مي كوشد كه در مسير رضاي الهي گام بردارد و قدم به قدم به قرب بيشتري نايل شود. براي رسيدن به سعادت بايد موانع را از سر راه برداشت. مهم ترين مانع در ميسر قرب الهي حب و وابستگي به دنياست. به عبارت ديگر نگاه استقلالي به دنيا كه موجب غفلت انسان از ياد خدا و هويت انساني خويش است. انسان غافل به معصيت و گناه نزديك تر است و با ارتكاب گناه، انسان به تدريح از وادي ايمان خارج شده و به مرز كفر خواهد رسيد. فرو افتادن در وادي كفر، كه بر خلاف ايمان است، موجب شقاوت ابدي انسان خواهد شد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن

 

 

 

1391

فائزه غلامي

 

 

سركار خانم غلامي

 

سركار خانم  شاكري

 

 

فلاح، فوز، سعادت، تكامل، ايمان، عمل صالح، نيت، فكر، نماز.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ميل به فلاح و رستگاري يك مساله فطري است كه از جهات مختلف قابل بحث است. آن چه در اين پايان نامه بررسي شده با رويكردي اعتقادي است كه گاهي سبقه ي تفسيري يافته است. در اين تحقيق با هدف كاربردي و با استفاده از روش توصيفي-تحليلي است كه مطالب آن به صورت كتاب خانه اي جمع آوري شده است. ايمان و عمل صالح به عنوان دو عامل اساسي براي رسيدن به سعادت و رستگاري در آيات مورد توجه قرار گرفته است.

فلاح و رستگاري يكي از مهم ترين مباحثي است كه همواره ذهن انسان را به خود معطوف داشته است. رسيدن به تكامل داراي مراتب فراواني است كه نقطه ي نهايي آن رسيدن به مقام قرب الهي و خليفة اللهي است. هر شخصي سعادت خود را در چيزي جست وجو مي كند اما آيات قرآن، ايمان به خدا و عمل صالح را مؤثرترين عامل رستگاري معرفي مي كند. ايمان از دو عنصر اساسي معرفت و اراده تشكيل شده است. بنابراين انسان با افزايش شناخت و نيز تقويت گرايش و اراده مي تواند ايمان خود را تقويت كند و هر چه پايه هاي ايمان انسان قوي تر باشد قرب او به خداي متعال بيشتر خواهد بود.

عامل ديگر براي رسيدن به تكامل، انجام اعمال صالحه است. عمل صالحي كه فقط به انگيزه ي الهي صورت بگيرد زيرا نيت به منزله ي جان و روح عمل و مقوم آن است و بدون آن، عمل اصلاً شكل نمي گيرد تا بخواهد اثر داشته باشد. بنابراين اگر عملي كه حسن فعلي دارد با انگيزه ي غير الهي يا به خاطر خوشايند نفس انجام شود، چنين اثري ندارد.

اگر اعمال انسان را به دو دسته ي باطني و جوارحي تقسيم كنيم از ميان اعمال باطني، ذكر و فكر مهم ترين عامل تكامل، بر اساس آيات است زيرا توجه به مبدا هستي و درك تعلق و ارتباط بين خالق و مخلوق و توجه به هويت انساني، در سير تكاملي و تقرب انسان به سوي حق بسيار مؤثر است. از نماز و زكات مي توان به عنوان اعمال جوارحي ياد كرد كه انسان را به تكامل خواهند رساند زيرا كه نماز روحيه ي خشوع و بندگي را در انسان بالا برده و روحيه ي خودپرستي و خودخواهي را به تدريج ريشه كن خواهد كرد و پرداخت زكات يكي از عوامل مؤثر براي دل كندن از دنيا و تقرب به سمت خداست.

آن چه در اين مسير مانع رسيدن به سعادت و تكامل انسان است، نگاه استقلالي و هدف گونه به دنيا و وابستگي به آن است كه در ضمايم آورده شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :