دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 207649
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1396 13:33
تعداد مشاهدات : 199

مدرسه علمیه امام حسین علیه السلام

برگزاری کرسی ازاد اندیشی مدرسه علمیه امام حسن علیه السلام

برگزاری کرسی آزاد اندیشی در مدرسه علمیه امام حسین (علیه السلام ) بامحوریت ولایت فقیه وپاسخ به شبهات

نتیجه تصویری برای بسم الله الرحمن الرحيم متحرک برای پاورپوینت


برگزاری کرسی آزاد اندیشی در مدرسه علمیه امام حسین (علیه السلام)

با محوریت  ولایت فقیه وپاسخ به شبهات 


کرسی آزاد اندیشی با عنوان " ولایت فقیه و پاسخ به شبهات" در روز96/2/23 در محل سالن اجتماعات مدرسه امام حسین ( علیه السلام ) برگزار گردید.

در این برنامه که حدود 2 ساعت به طول انجامید، سرکار خانم قنبری به عنوان استاد داور حضور داشتند.

سپس خانم اطلابی به عنوان ارائه کننده، مقدماتی راجع به ولایت فقیه، و لزوم ضرورت آن بیان نمودند: « ازمیان معانی ولایت،با توجه به واقعه غدیر و شرایط سخت آن زمان، تنهاباید معنای سرپرست را برگزید.ولی فقیه اصطلاحی است برای نظام حکومت اسلامی پس از ائمه اطهارکه به مقام اجتهاددر فقه رسیده و حائز شرایط رهبری جامعه اسلامی می باشد.

با توجه به بسیاری از آیات قران کریم همچون « اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم » به ضرورت این بحث پی برده و طبق قاعده تنزل تدریجی چون در حال حاضر معصوم در غیت کبری هستند، از ولی فقیه که نزدیک ترین شخص به معصوم است ، واجب است پیروی کنیم و علت دیگر پذیرش ولایت فقیه، این است که اصل حکومت در هر جامعه ای ضرورت دارد و داشتن رهبری در راس آن ضروری است.»

در ادامه منقد این بحث، خانم دیناروند یکی دیگر از طلاب به طرح برخی سوالات و شبهات پرداختند و  جواب مقتضی را از ارائه دهنده دریافت نمودند. 

نمونه ای از سوالات مطرح شده و پاسخ به آن ها در ذیل می آید:

1- رهبر شورای نگهبان را تعیین می کند و تعیین صلاحیت رهبری توسط شورای نگهبان است. آین موضوع سبب ایجاد دور می گردد. این شبهه چگونه پاسخ داده می شود؟

ج: در هیچ یک از موارد، شخص انتخاب نمی شود بلکه ویزگی های آن بر فرد تطبیق داده می شود. مثلا شورای نگهبان افرادی را که دارای ویزگی ها و صفات خبرگان باشند را انتخاب می کنند نه این که اشخاص را مشخص کنند.

 

2- چرا تصدی منصب رهبری مادام العمر است آیا این همان شیوه سلطنی برخی کشورها نخواهد بود. ؟

ج:  اگر رهبر فاقد شرایط رهبری بشود، خودبه خود از مقام رهبری برکنار می گردد.

 

3- چرا به ولی فقیه قداست می دهیم؟

ج: قداست به معنای محبوبیت همراه با احترام شدید است. قداست روح دین است و در همه ادیان به خداوند قداست خاصی داده می شود و هر کس با توجه به درجه انتسابش به خداوند از این قداست برخوردار است. بعد از خدا بالاترین درجه شامل پیامبر و 14 معصوم است. طبق قاعده تنزل تدریجی به ولی فقیه که بیشترین شباهت را به معصوم دارد شامل می شود.

 

4با توجه به عدم عصمت ولی فقیه و احتمال خطا و اشتباه او، آیا این احتمال، مانع از ولایت پذیری از او در تمام موارد نمی گردد؟

ج:  لازمه اطاعت داشتن، اطاعت نیست. کما این که اصحاب ائمه معصوم نبودندو احتمال خطا و اشتباه داشتندولی معصومین مردم را به آن ها ارجاع می دادند و در سیره شیعیان هم اطاعت بی چون و چرا از مراجع بوده که در برخی موارد اشتباه می کردند. مثال حکم شیخ مفید در مورد حمل .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :