دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205634
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 8:27
تعداد بازدید : 100

مدرسه ی علمیه ی حضرت قاسم بن الحسن علیهماالسلام

محفل انس با قران

امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء و یجعلکم خلفاء الارض. ءاله مع الله قلیلا ما تذکرون.

محفل انس با قران

  طبق روال هر هفته 3 صفحه از  کلام نور ،  توسط طلاب  حوزه ی حضرت قاسم بن الحسن علیهمالسلام تلاوت گردید و سپس  آیه ی 62 نمل توسط استاد شهیدی با این مضمون تفسیرشد:

امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء و یجعلکم خلفاء الارض. ءاله مع الله قلیلا ما تذکرون.
  کسی که دعای مضطر را اجابت می کند و گرفتاری را برطرف می سازد و شما را خلفای زمین قرار می دهد. آیا معبودی با خداست کمتر متذکر می شوید.
در قسمتی از سوره ی نمل بعد از ذکر بخش های تکان دهنده ای از زندگی پنج پیامبر بزرگ. سوال کوتاه و پرمعنایی را مطرح کرد. که آیا خداوند با این همه قدرت و توانایی بهتر است یا بت های بی ارزشی که آنها را ساخته اند؟
در آیه ی مورد بحث و چند آیه ی قبل از آن و چند آیه ی بعد از آن. به شرح این مسئله پرداخته و در ضمن پنج آیه که با پنج سوال حساب شده شروع می شود. مشرکان را تحت بازپرسی و محاکمه قرار می دهد و روشنترین دلایل توحید را در پنج آیه ضمن اشاره به دوازده نمونه از مواهب بزرگ خداوند بیان می کند.
نخست به خلقت آسمانها و زمین و نزول باران و برکات ناشی از آن پرداخته و چنین می گوید: آیا بتهایی که معبود شما هستند بهترند. یا کسی که آسمانها و زمین را آفریده و برای شما از آسمان آبی فرستاد که با آن باغهایی زیبا و سرورانگیز را رویاند؟

و در دومین سوال به بحث از موهبت آرامش و ثبات زمین و قرارگاه انسان در این جهان پرداخته می گوید:
آیا معبودهای ساختگی آنها بهتر است یا کسی که زمین را مستقر وآرام قرار داد. و در میان آن نهرهای آب جاری روان ساخت و برای زمین کوههای ثابت و پابرجا ایجاد کرد تا هم چون زرهی قشر زمین را از لرزش نگاه دارند؟

و در سومین سوال از این سوالات پنج گانه که مجموعه ای از یک بازپرسی و محاکمه معنوی را تشکیل می دهد. سخن از حل مشکلات و شکستن بن بستها و اجابت دعاهاست. و لذا می گوید: آیا معبودهای بی ارزش شما بهترند. یا کسی که دعای مضطر و درمانده را به اجابت می رساند. و گرفتاری و بلا را برطرف می کند.
آری در آن هنگام که تمام درهای عالم اسباب به روی انسان بسته می شود کارد به استخوانش می رسد. و از هر نظر درمانده و مضطر می گردد. تنها کسی که می تواند قفل مشکلات را بگشاید. و بن بستها را برطرف سازد و نور امید در دلها ایجاد نماید و درهای رحمت به روی انسانها درمانده بگشاید. تنها ذات پاک خداوند متعال است و....


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :