يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205523
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 10:25
تعداد بازدید : 295

تحقیقات پایانی - حوزه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

جایگاه زنان در ادیان ابراهیمی

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

 

 

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

عنوان اثر

سال دفاع

نام ونام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام ونام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جايگاه زن در اديان ابراهيمي

(يهوديت، مسيحيت و اسلام)

 

1386

سمیه زاهدی

محبوبه هادی نیا

شهربانو محلاتی

زن، یهودیت، مسیحیت، اسلام، ادیان ابراهیمی، خلقت، خانواده، اجتماع.

 

چکـــــــــــــــــــــــــــــــــیده

    زن، جنس مؤنث از نوع انسان است که اگرچه درماهیت درمقابل جنس مذکر قراردارد ولی در انسانیت با مرد مشترک است و ماهیت غیرمادی مشترک در هر دوی آنها یعنی روح، تنها بواسطه میزان فرمانبرداری آنها از فرمان های الهی تعالی یا تنزل پیدا می کند. با توجه به این نگاه در مورد زن و نیز از آنجا که از سالیانی دور تا جوامع جهانی امروز، زنان در اکثر اوقات به عنوان موجودی پست و جنس دوم خوانده شده اند و ظلم ها و آزارهای بسیاری به خاطر این نوع    دیدگاه ها دیده اند، به گونه ای که بسیاری از این ظلم ها ریشه در گفته های منتسب به پیشوایان  دینی و کتب مقدس دارند؛ لذا این تحقیق در پی پاسخگویی به سؤالاتی از قبیل: جایگاه و شخصیت زن در ادیان ابراهیمی چگونه است؟ و نیز هر یک از این ادیان در خانواده و اجتماع چه جایگاهی برای زن قائل هستند؟ و ... برآمده است.

 برای پاسخ به سؤالات مذکور، فرض محقق این می باشد که زن در دین اسلام نسبت به سایر ادیان از جایـگاه والاتر و ارزشمندتری برخوردار است و از این رو، برای پاسخگویی به این سؤالات و تعیین تکلیف فرضیه تحقیق، از روشهای تحقیق توصیفی، تحلیلی، تاریخی و کاربردی استفاده گردیده است. با توجه به اینکه تحقیق از نوع کتابخانه ای می باشد، با مراجعه به مراکز علمی و سایت های اینترنتی، منابع اصلی و دست اول در این زمینه شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفت که کتب آسمانی هر یک از این سه دین، بیشترین استفاده را در تدوین این مجموعه داشته اند. برای بررسی کارهای انجام شده در این رابطه، ضمن بررسی تحقیقات و مقالات موجود، از دوباره کاری پرهیز و مطالب مرتبط با موضوع بعضاً مورد استفاده قرار گرفت.

از مجموع تحقیقات انجام شده برمی آید که زنان به عنوان نیمی از جامعه انسانی از بسیاری از حقوق خویش محرومندکه فقط با تبیین صحیح نگاه دین اسلام، آخرین و کاملترین دین الهی، می توان حقوق تضییع شده آنها را احیاء نمود و جایگاه حقیقی ایشان را به دور از هیاهوهای دروغین و تبلیغات پر زرق وبرق حقوق بشردوستانه دنیای غرب کاملاً تعریف و تبیین نمود. این تحقیق در پی آن است که، احساس کهتری را که ممکن است زن مسلمان از زن بودن و مسلمان بودن خود پیدا کند، با ترسیم چهره ای زیبا و ارزشمند از وی، از منظر اسلام، اصلاح کرده و احساس عزت و افتخار را جایگزین آن نماید؛ تا بدین طریق در تقویت روحی زنان مؤثر بوده باشد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :