دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205512
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 9:47
تعداد بازدید : 91

تحقیقات پایانی - حوزه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

بررسی دیدگاه شیعه و اهل سنت از منظر آیات و رویات و پاسخ به شبهات مطروحه

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

 

 

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

عنوان اثر

سال دفاع

نام ونام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام ونام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي ديدگاه شيعه و اهل سنّت درباره اهل بيت(ع) از منظر آيات و روايات و پاسخ به شبهات مطروحه

1386

فاطمه اردستانی

فاطمه شیرازی کیا

محمد سلطان محمدی

اهل بيت، شیعه، اهل تسنّن، امامت، خلافت و کرامت

چکـــــــــــــــــــــــــــــــــیده

تبیین و بررسي دیدگاه شیعه و اهل سنّت، در مجموعه آيات نازله در شأن اهل بیت(عليهم السلام) در قرآن کریم، همان تفحّص در حوزه ی مشترکات روايي فریقین، درذیل آیات مربوط به اهل بیت (عليهم السلام) می باشد. تحقیق حاضر پیرامون این موضوع، در کمک به جریان اتحاد جهان اسلام بسیار تأثيرگذار مي باشد. همچنین تبیین مبانی صحیح مکتب و ایدئولوژی دین اسلام، از طریق سنّت صحيح نبوي و احادیث متواتر و معتبر و قابل قبول طرفین و اثبات حقانیّت شیعه در متابعت از فرهنگ اهل بيت ، سعادت دنیوی و اخروی تمام مسلمانان را در پی دارد.

       از این رو در این مقام این سؤال مطرح می شود که آیات نازله در شأن اهل بیت (عليهم السلام) در قرآن كريم از دیدگاه فریقین کدامند و هر کدام در چه ابعادي قابل بررسي می باشند؟

       پژوهش حاضر، در حول سه محور آيات مربوط به "انتساب اهل بیت به رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلم)"، "خلافت و امامت اهل بیت (عليهم السلام)" و "رحمت و کرامت" آنان، با جستجو و بررسی آیات و ثبت و مطالعه دیدگاه فریقین به سؤال فوق پاسخ داده است. تمامی آیات نازله در شأن اهل بیت(عليهم السلام)كه مورد توافق فریقین مي باشند ، در ذیل سه عنوان فوق، در متن تحقیق به صورتی منظّم و منطقی جای داده شده اند. براي انجام اين پژوهش از روش تحقيق تحلیلی و توصیفی استفاده شده و اطّلاعات از طریق کتب و اسناد تفسیری و روایی معتبر شیعه و اهل سنّت جمع آوری گردیده اند. در بررسي هاي انجام شده در رابطه با موضوع بحث، در   كتابخانه ها و سايت هاي اينترنتي، جستجوهاي بسياري صورت گرفته و تحقيقاتي معدود ، مرتبط با پژوهش حاضر يافت شد كه بعضاً ، از برخي از آنها استفاده شده است.

       آنچه در مجموع از اطلاعات بدست آمده حاصل شده است، آن است که اهل سنّت در نزديك به پنجاه آیه ی قرآن کریم، مشترکاً با شـیعه، معتقـد به نزول ایـن آیات در شأن و درباره ي اهل بیت و ائمه معصومین(عليهم السلام) به خصوص امیر المؤمنین(عليه السلام) می باشند.

        نكته قابل توجّه در اين امر آن است كه نزول ، اين پنجاه آيه منحصراً درباره ي اهل بيت (عليهم السلام) و در برخي موارد همراه با بقيّه اوصياء(عليهم السلام) و يا خصوص اميرالمؤمنين(عليه السلام) مي باشد. اهل تسنّن نيز اين آيات را صرفاً در شأن آنان، علي الخصوص حضرت علي(عليه السلام) آورده اند و فرد ديگري از صحابه را در ذيل اين دسته از آيات با اهل بيت(عليهم السلام) شريك ندانسته اند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :