دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205474
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1396 12:16
تعداد بازدید : 422

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

رحمت های ویژه ماه مبارک رجب

حضرت صادق(علیه السلام)فرمود: هنگامی که روز قیامت برپا شود، منادی از بطن عرش ندا می دهد: کجایند رجبیون؟! پس مردمانی که چهره هایشان برای جمعیت [قیامت] می درخشد، برمی خیزند که بر سرهای آنان تاج شاهی قرار دارد.»


برخی از رحمت ها و فضائل ماه رجب که بر گرفته از احادیث و روایات معصومین(علیهم السلام)هستند، عبارت اند از:[1]

1. شهادت در قیامت:
 کسی که ماه رجب را بشناسد و حرمت آن را نگه دارد، این ماه در روز قیامت به نفع او شهادت می دهد؛[2]

2. استجابت دعا:
دعا در این ماه بهتر مستجاب می شود و راه رسیدن به خداوند بازتر می باشد؛ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)می فرماید: هنگامی که ماه رجب فرا رسد، فرشته ای از جانب خدای متعال ندا می دهد: «فَمَنْ دَعَانِی فِی هَذَا الشَّهْرِ أَجَبْتُهُ وَ مَنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنِ اسْتَهْدَانِی هَدَیْتُهُ وَ جَعَلْتُ هَذَا الشَّهْرَ حَبْلًا بَیْنِی وَ بَیْنَ عِبَادِی فَمَنِ اعْتَصَمَ بِهِ وَصَلَ إِلَی؛[3]هر کس مرا در این ماه بخواند، دعای او را اجابت می نمایم و هر کس از من [چیزی] درخواست کند، به او عطا می کنم و می بخشم، و کسی که از من هدایت بخواهد، او را هدایت می کنم. این ماه [رجب] را ریسمانی بین خود و بندگانم قرار دادم، پس کسی که به وسیلة این ماه [به این رسیمان] چنگ بزند، به [قرب] من خواهد رسید.»

3. پاداش خاص برای روزه ماه رجب:
روزه این ماه پاداش ها و رحمت های ویژه ای را در پی دارد؛ از جمله: واجب شدن بهشت، و دوری از آتش جهنم، برآورده شدن حاجات، پاکی از گناهان، امان از عذاب و... .[4]

4. برترین عمره، عمره رجبیه:
برترین عمره، عمرة ماه رجب است که حضرت صادق(علیه السلام)در پرسش از اینکه کدام عمره افضل است فرمود: «عُمْرَةٌ فِی شَهْرِ رَجَب؛[5]عمره ای که در ماه رجب [انجام شود].»

5. زیارت معصومان(علیهم السلام)، خصوصاً امام حسین(علیه السلام)در نیمه ماه رجب، ثواب ویژه ای دارد.[6]

6. لیلة الرغائب:
پاداش اعمال «لیلة الرغائب» (اوّلین شب جمعه ماه مبارک رجب)عبارت اند از: بخشیده شدن تمامی گناهان، شفاعت درباره هفتصد نفر از بستگان، نورانی شدن قبر انسان و...[7]

7. بخشیده شدن گناهان گذشته و رسیدن به مقام بندگی:
رسول اکرم(صلی الله علیه و آله)می فرماید: «مَنْ صَامَ مِنْ رَجَبٍ ثَلَاثِینَ یَوْماً نَادَی مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ یَا عَبْدَ اللَّهِ أَمَّا مَا مَضَی فَقَدْ غُفِرَ لَکَ فَاسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فِیمَا بَقِی؛[8]کسی که سی روز از ماه رجب را روزه بگیرد، منادی از آسمان ندا می دهد، ای بنده خدا! گذشته ات بخشیده شد، در بقیة عمر عمل را از نو شروع کن!»

8. برداشته شدن فشار و عذاب قبر:
«ثوبان» از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)پرسید: «یَا رَسُولَ اللَّهِ صِیَامُهُ وَ قِیَامُهُ أَمَانٌ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ؟ قَالَ: نَعَم؛[9]آیا روزه و نماز در ماه رجب امان از عذاب قبر است؟ فرمود: بله.»

رجب ماه دعا ماه قیام است
رجب بر سالکان ماه صیام است
زیارت در رجب اوج سلوک است
ولیکن عُمره اش سنگ تمام است
رجب ماه اَصَبْ، ماه عبادت
بهار عاشقان ماه حرام است

9. نورانیّت در قیامت:
حضرت صادق(علیه السلام)فرمود: هنگامی که روز قیامت برپا شود، منادی از بطن عرش ندا می دهد: کجایند رجبیون؟! «فَیَقُومُ أُنَاسٌ یُضِی ءُ وُجُوهُهُمْ لِأَهْلِ الْجَمْعِ عَلَی رُءُوسِهِمْ تِیجَانُ الْمُلْک؛[10]پس مردمانی که چهره هایشان برای جمعیت [قیامت] می درخشد، برمی خیزند که بر سرهای آنان تاج شاهی قرار دارد.»

10. اعتکاف و ثواب ویژه:
در روایت آمده است که: «مَنْ اعْتَکَفَ إِیمَاناً وَ احْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِه؛[11]هر کس از روی ایمان و تحمّل زحمت به حساب خدا، معتکف شود، گناهان گذشتة او بخشیده می شود.»

از آنجا که ایام البیض (سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم) ماه رجب با اعمال امّ داود[12]همراه شده است، و این دعا آثار گرانسنگی دارد، اعتکاف در این ایّام نیز با ثوابها و رحمت های ویژه الهی همراه خواهد بود؛ لذا رسول خدا(صلی الله علیه و آله)فرمود: «الْمُعْتَکِفُ یَعْکُفُ الذُّنُوبَ، وَ یَجْرِی لَهُ مِنَ الاَجْرِ کَاَجْرِ عَامِلِ الْحَسَنَاتِ کُلِّهَا؛[13]معتکف گناهان را متوقف نموده [و از بین می برد] و اجری بسان اجر انجام دهندة تمام نیکیها دریافت می دارد.»

و صد البته این پاداش به معتکفی داده می شود که شرایط را مراعات نموده باشد.

مرحوم میرزا مهدی بروجردی (1300 ـ 1389 ق) از ملازمان و کارپردازان آیت الله شیخ عبد الکریم حائری(ره)(مؤسس حوزه علمیة قم) بود. یکی از استادان حوزه درباره میرزا مهدی می گودید: «ایشان زمانی به تنهایی در مسجد امام حسن عسکری(علیه السلام)قم معتکف شدند و هیچ کس دیگری با وی نبود. اینجانب نیز به دو دلیل به ایشان ملحق شدم؛ اوّل آنکه اعتکاف را دوست می داشتم. دیگر اینکه اعتکاف که سنّت پیامبر ماست، رنگ فراموشی به خود گرفته، و وظیفة هر مسلمانی است که به قدر توان خود در راه احیا و ترویج سنتهای اسلامی کوشش کند. آیت الله بروجردی(ره)علاوه بر تعطیل کردن درس ها در ایّام اعتکاف معتکفان را مورد لطف و رحمت قرار می داد.»[14]

11. صدقه دادن و پاداش آن:
حضرت صادق(علیه السلام)از پدرش تا می رسد به علی بن ابی طالب(علیه السلام)نقل نموده است که آن حضرت فرمود: «مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ فِی رَجَبٍ ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللَّهِ أَکْرَمَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی الْجَنَّةِ مِنَ الثَّوَابِ بِمَا لَا عَیْنٌ رَأَتْ وَ لَا أُذُنٌ سَمِعَتْ وَ لَا خَطَرَ عَلَی قَلْبِ بَشَرٍ؛ [15]کسی که در ماه رجب برای رضای خداوند صدقه دهد، خداوند او را در روز قیامت در بهشت با ثواب ها گرامی می دارد که هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به قلب هیچ بشری خطور نکرده است.»

اَینَ الرَّجبیون

مقاله را با خاطره ای از استاد مطهری که از استادش میرزا علی آقا شیرازی نقل می کند، به پایان می بریم:

«در سال 1321 ش به اصفهان رفته بودیم... یک وقت صدای مرحوم حاج میرزا علی آقا شیرازی را شنیدم... با همان آهنگی که داشت و با آن حال و روحی که داشت، این تعبیر را به کار می برد: آن وقتی که بگویند: "اَیْنَ الرَّجَبِیّون"و ما در پیشگاه پروردگار شرمسار باشیم، در ماه رجب هیچ چیز نداشته باشیم و اصلاً جزء رجبیّون شمرده نشویم، چه خواهیم کرد؟ غرض این است [که] این ماه، ماه استغفار و عبادت و روزه است و این سنت ها در میان ما به کلّی دارد فراموش می شود، ماه رجب می آید، بزرگ هایمان [متوجه نمی شوند] تا چه رسد به بچه ها. کم کم اگر به بچه ها بگوییم، ماه های قمری را از محرم تا ذی الحجّه بشمار، نمی تواند! اصلاً فراموش می شود که چنین ماه هایی وجود داشته است؛ ولی به هر حال تکلیف هرگز از ما ساقط نمی شود.»[16]

 
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :