چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 204537
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1395 10:23
تعداد بازدید : 216

مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری

الطاف الهی و سیر به سوی بی نهایت

در تاریخ سه شنبه 17 اسفندماه ادامه مباحث عقاید حجت الاسلام عظیمی با موضوع غیات شناسی و سیر به سوی خداوند متعال برگزار گردید.


خدیجه میرنظامی، معاون فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها-ری از برگزاری جلسه عقاید در تاریخ سه شنبه 17 اسفندماه از ساعت 10 الی 11 در سالن اجتماعات با حضور کلیه طلاب و حجت الاسلام عظیمی خبر داد.

عظیمی در بحث از غایت شناسی با بیان این مطلب که اگر بخواهیم غایت خلقت را بشناسیم باید انسان و امیال او را بشناسیم؛ به تعریف اجمالی از انسان اشاره و اظهار کرد: که انسان یک موجود بی­نهایت خواه است، خداوند از سر رحمت انسان را آفرید و می­خواهد به او قدرت، لذت، زیبایی و تمام کمالات را به صورت بی­نهایت بدهد؛ خداوند می­خواهد تمام صفات خودش را به انسان بدهد.

سپس با تأکید بر  این مطلب که خداوند به ما بسیار لطف داشته است ادامه داد:خداوند با لطف خود هر چیزی را که ممکن بوده یک روزی مورد نیاز ما باشد، برایمان خلق کرده است و کوله­بار ما را پر کرده تا ما را به سفری به سوی بی­نهایت رهسپار نماید.

اگر دقت نمایید این کثرت و تنوع میوه­ها و نعمات دلالت می­کند بر خلاقیت و تدبیر بی­نهایت خداوند و لطف و محبت سرشار خداوند به ما؛ این همه جلوه­های عشق و محبت خداوند است تا با ما بفهماند که ای انسان من معدن بی­نهایت عشق و محبت هستم.

از جمله لطف الهی به انسان­ها وجود نور اهل بیت علیهم­السلام است که مانند یک گل شکوفا با 14 گلبرگ است؛ خداوند ایشان را نیکو آفرید و ما را همچون بذر آفرید، تا این بذرها رویش پیدا کند و شبیه آن گل بشود و آن گل تکثیر یابد؛ حالا که بذر شده­ایم باید گل بشویم.

این بذر باید از ملکوت می­آمد زیر خاک در پست­ترین نقطه هستی؛ چون این بذر باید حرکت به سمت گل شدن داشته باشد و این حرکت باید با یک نیروی متضادی به وجود بیاید، نقطه تضاد انسان که یک وجود ملکوتی است یک جسم خاکی و محدود است، لذا در اینجا نیاز است که یک عالم محدودی به نام عالم ملک به وجود بیاید. اگر بذر و گیاهی نبود، آیا کسی باغچه و گلدان درست می­کرد؟ اگر این گیاه و گل نبود هیچ باغچه و گلدانی هم پدید نمی­آمد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :