جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202816
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1395 13:32
تعداد بازدید : 122

مدرسه ی علمیه ی قاسم بن الحسن علیهماالسلام

صبح قرانی

«وَ لَقَدْ آتَیْنَا مُوسَى الْکِتَابَ وَ جَعَلْنَا مَعَهُ أَخَاهُ هَارُ ونَ وَزِیرً ا»، «فَقُلْنَا اذْهَبَا إِلَى الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا فَدَمَّرْ نَاهُمْ تَدْمِیرً ا»

صبح قرانی

زمان:30/11/95

سخنران: سرکار خانم ساور سفلی

آیات 35 و 36 از سوره فرقان :
«
وَ لَقَدْ آتَیْنَا مُوسَى الْکِتَابَ وَ جَعَلْنَا مَعَهُ أَخَاهُ هَارُ ونَ وَزِیرً ا»، «فَقُلْنَا اذْهَبَا إِلَى الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا فَدَمَّرْ نَاهُمْ تَدْمِیرً ا»
ترجمه این آیات چنین است:
«
و به راستی ما به موسی کتاب (تورات) دادیم و برادرش هارون را یاور و همراه او قرار دادیم»، «آنگاه به آنها گفتیم به سوی قومی بروید که آیات ما را دروغ شمردند، پس آنان را به شدت درهم کوبیدیم (و قلع و قمع کردیم
در برنامه پیشین، برخی بهانه های مخالفان پیامبر برای نپذیرفتن دعوت او را بیان کردیم. این آیات خطاب به پیامبر و مؤمنان می فرماید: تضاد و کشمکش میان حق و باطل در طول تاریخ وجود داشته است و به نمونه هایی از آن اشاره می کند. ابتدا مأموریت حضرت موسی و برادرش هارون را برای هدایت فرعون و فرعونیان بیان می کند که البته این گروه ستمگر با دعوت موسی مخالفت ورزیدند. آنها به جای شنیدن سخن حق و پذیرش آن، راه انکار را در پیش گرفتند و معجزات آشکار حضرت موسی را دروغ شمردند. فرعون و قومش به دلیل آنکه از حق روی برگرداندند و بر ستمکاری خود افزودند، سرانجام در دریا غرق شدند و به هلاکت رسیدند.
از این آیات می آموزیم:
1.
پیامبران الهی، مربیانی دلسوز بودند که برای هدایت و نجات مردم به سراغ آنها می رفتند، نه آنکه در خانه بنشینند و منتظر بمانند تا مردم سراغ آنها بروند.
2.
در امر تبلیغ دین و بطور کلی برای انجام مسئولیتهای بزرگ، به جای آنکه انفرادی کار کنیم، بکوشیم از همکاری و مساعدت همفکران خود بهره بگیریم و با فکر جمعی کار را به پیش ببریم.
3.
از تاریخ گذشتگان درس عبرت بگیریم و در برابر حق نایستیم که نتیجه تکذیب حق، نابودی و هلاکت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :