پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202814
تاریخ انتشار : 13 مهر 1391 13:30
تعداد بازدید : 158

تحقیق پایانی- مشکوة

حمایت از غیر نظامیان (زنان و کودکان)در جنگ از دیدگاه اسلام

از آن جا که جنگ در دهه های اخیر بیشتر در کشورهایی رخ داده است که مسلمان هستند و دشمنان تهمت جنگ طلبی و تروریست بودن را به مسلمانان وارد می کنند ، لذا بررسی نظام حقوقی اسلام جهت حلّ این مساله ضروری به نظر می رسد و از طرفی نظام حقوقی اسلام نسبت به رفتار انسانی با اشخاص و حفظ کرامت افراد به خصوص زنان و کودکان در زمان جنگ مطالب مهمی بیان کرده است ، که طی این تحقیق درسه بخش به این مساله پرداخته شده است و به خوبی مشخص شده است که اسلام قرن ها پیش حمایت از غیر نظامیان را از اهمّ مسائل می دانسته و حمایت از زنان و کودکان مورد اجماع و اتفاق فقها بوده است .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  مشکوة

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حمایت از غیر نظامیان(زنان و کودکان)در جنگ از دیدگاه اسلام

1391

مریم اسدی

خانم قاضی شعار

خانم میرخانی

مشکوه-اسلام-جهاد-حقوق غیر نظامیان-حفظ کرامت-زنان-کودکان

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

حمایت از غیرنظامیان و ضرورت تفکیک میان نظامیان و غیرنظامیان از اصول اساسی بشردوستانه اسلامی می باشد. و در احکام جهادی اسلام نیز اصل اولیه به کار بردن شیوه هایی است که از جنگ و کشته شدن انسانهای بی گناه و غیر نظامی جلوگیری شود . البته دین اسلام ، دین صلح و مسالمت است و تا زمانی که ضرورت ایجاب نکند تاکید بر صلح دارد . و طبق دستور اسلام رعایت وتفکیک میان افراد نظامی و غیر نظامی یک تکلیف است ،و جنگ فقط بین افراد مسلح جایز است .

از آن جا که جنگ در دهه های اخیر بیشتر در کشورهایی رخ داده است که مسلمان هستند و دشمنان تهمت جنگ طلبی و تروریست بودن را به مسلمانان  وارد می کنند ، لذا بررسی نظام حقوقی اسلام جهت حلّ این مساله ضروری به نظر می رسد و از طرفی نظام حقوقی اسلام نسبت به رفتار انسانی با اشخاص و حفظ کرامت افراد به خصوص زنان و کودکان در زمان جنگ مطالب مهمی بیان کرده است ، که طی این تحقیق درسه بخش به این مساله پرداخته شده است و به خوبی مشخص شده است که اسلام قرن ها پیش حمایت از غیر نظامیان را از اهمّ مسائل می دانسته و حمایت از زنان و کودکان مورد اجماع و اتفاق فقها بوده است .

 

کلید واژگان  : اسلام ، جهاد ، حقوق غیر نظامیان ، حفظ کرامت ، زنان ، کودکان

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :