دوشنبه - 2018 اکتبر 22 - 12 صفر 1440 - 30 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202790
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1382 11:30
تعداد بازدید : 159

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

ویژگیها وامتیازات نظریه ولایت مطلقه فقیه

تحقیق پایانی سرکارخانم سیده معصومه حسینی سیاهپوش با عنوان«ویژگیها وامتیازات نظریه ولایت مطلقه فقیه»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ویژگیها وامتیازات نظریه ولایت مطلقه فقیه


1382

 

سیده معصومه حسینی سیاهپوش

 

 

مریم محمودزاده

 

 

 

شورا

 

ولایت،ولایت فقیه،رهبری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در بحث ولایت فقیه،ولایت به معنی سرپرستی جامعه  خردمندان  ومقصود از فقیه مجتهد جامع الشرایط است که دارای ویژگیهای اجتهاد،عدالت،قدرت مدیریت واستعداد رهبری است و ولایت فقیه همان ولایت رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم ) است.

رسیدن به سعادت وآزادی آرزوی همه ی انسانهاست  وآزادی انسان محدود است  ومحدوده ی آزادی انسان ها را فقط خداوند می تواند مشخص کند. چون انسان دارای طبع استخدامگر است  وقرار گرفتن چنین انسانهایی در زندگی اجتماعی بدون نظم وقانون باعث هرج ومرج می گردد.پس اجتماع نیاز به قانون دارد وخداوند واضع قانون برای اجتماع انسان می باشد.محدوده ی دخالت دین در زندگی انسان این است که دین،گذشته از آنکه امور عبادی واخلاقی ونیز اصول ارزشی حاکم بر نظام اجتماعی را تشریح کرده ،شکل حکومت را نیز عرضه داشته که همان نظام امامت وولایت است.

ولی فقیه که در عصر غیبت عهده دار شئونات امت اسلامی است باید دارای سه ویژگی :1-شناخت قانون الهی 2-تقوا3-کاردانی باشد ومرد باشد ودر جامعه عدالت را اجرا کند .

فقیه جامع الشرایط دارای چهار شان دینی می باشد که عبارتند از:1-حفاظت2-افتاء3-قضا4-ولاء

انسان دارای دو بعد است یک بعد ثابت ویک بعد متغیر.دربعد ثابت انسانیت انسان مطرح است  وقوانین الهی روی بخش ثابت است .دربعد متغیر ،انسان در هر دوره ای دارای زندگی خاصی است وآداب ورسوم دگرگون می شوند  ودر این بعد خداوند متعال به معصومین اختیار داده اند  که قانون وضع کنند ودر زمان غیبت آنها ،این وظیفه به عهده ی ولی فقیه میباشد.

برهان عقلی اصل ولایت فقیه را برای فقیه جامع الشرایط اثبات می کند .آنچه توسط این برهان اثبات می شود احتیاج جامعه به رهبری است ودر تبیین دلیل تلفیقی از عقل ونقل گفته می شود که چون تعطیلی احکام اسلام با ابدیت اسلام مخالف است پس در عصر غیبت نیز احکام اسلام نباید تعطیل شوند  وبرای اجرای آنها نیاز به فقیه جامع الشرایط می باشد تا احکام اسلام را اجرا نماید.در اثبات ولایت فقیه از طریق نقلی از آیه «اطیعواالله و...»،حدیث جابر،توقیع اسحاق ابن یعقوب  وحدیث «جانشینان رسول اکرم فقهای عالمند»و... استفاده شده است.

حکومت اسلامی مشروطه است. مشروطه از این نظر که حکومت کنندگان مقید به یک مجموعه شرط که همان قانون الهی می باشد هستند وحکومت اسلامی حکومت قانون است. ومحدوده ی رای اکثریت مقام تشخیص است  ومهم ترین هدف حکومت اسلامی نورانی شدن انسان  وبرقراری عدل در جامعه است.حکومتی که بر اساس نظریه ولایت فقیه  تشکیل می شود ولایتی است که منجر به استبداد نمی شود  وروسای آن ساده زیست هستند. 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :