جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199109
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 13:1
تعداد بازدید : 192

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

تأثیر مدیریت اقتصادی زن بر استحکام خانواده در آیات و روایات

مدیریت اقتصادی زن از موضوعاتی است که در علوم مختلف مثل علوم قرآنی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی و... قابل بررسی است که در این پژوهش با رویکرد قرآنی ـ روایی ـ اقتصادی ارائه گردیده است.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تأثیر مدیریت اقتصادی زن

 بر استحکام خانواده در آیات و روایات

1395

نسیبه خدامرادی

 

طاهره لطیفی

شهربانو صائب نیا

مدیریت، اقتصاد، زن، استحکام، خانواده

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مدیریت اقتصادی زن از موضوعاتی است که در علوم مختلف مثل علوم قرآنی، سیاسی، اقتصادی و مدیریتی و... قابل بررسی است که در این پژوهش با رویکرد قرآنی ـ روایی ـ اقتصادی ارائه گردیده است. بانوان نقش کلیدی ومهمی در اقتصاد خانواده و اجتماع دارند و با مدیریت صحیح می تواند پیوندهای خانواده را استحکام بخشد. زن موجود توانمندی است که مسئولیت های متعددی را بر عهده گرفته و با برنامه ریزی وتصمیم گیری صحیح و نظارت و ارزیابی مناسب و تجربه کسب نمودن، خانوادة خود را به بهترین وجه مدیریت نماید و محیطی با نشاط و صمیمی برای تأمین نیازمندی های مادی و معنوی و بین درآمد و مصرف توازن برقرار سازد و با توجه به بهداشت روحی، جسمی و روانی اعضای خانواده زمینه مناسب را فراهم نماید. این پژوهش با هدف بنیادی و با استفاده از روش توصیفی و تحلیلی بوده و جمع آوری مطالب به صورت متنی و کتابخانه ای می باشد که در سه فصل تنظیم گشته است.

در سیستم اقتصادی اسلام، مسئولیت اقتصادی خانواده با مرد است و نفقه همسر و فرزندان را برعهدة پدر گذاشته است. امّا زن در جایگاه مدیر خانه و در مقام مشاور پدر، با تدبیر به موقع، و تعدیل خواسته ها و توقعات خود و پرورش افراد با صفت مناعت طبع و غنای نفس، می تواند نقش بسزایی در برنامه ریزی و تدبیر جهت اولویت بندی نیازهای خانواده و صرف درآمدها در بهترین مصارف ایفا نماید و از این طریق آرامش و رشد مادی و معنوی را برای خانواده به ارمغان می آورد که با مدیریت صالحانه می تواند به سلامت روحی و روانی اعضای خانواده و جامعه اثر مستقیم بگذارد و با الگو برداری و تأسی به سیره عملی حضرت زهرا (سلام الله علیها) مدیریتی صالحانه و عاقلانه با محوریت مصرف بهینه بدون اسراف و تبذیر داشته باشد.

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :