چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199097
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 12:0
تعداد بازدید : 192

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسی شبهات توحیدی و اعتقادی از دیدگاه شیعه و وهابیت

بررسی افکار و عقاید وهابیت از موضوعاتی است که در علوم قرآنی، فرق و ادیان، سیاسی، اجتماعی و ...

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی شبهات توحیدی و اعتقادی از دیدگاه شیعه و وهابیت

1395

زینب ابراهیمی

طاهره لطیفی

طوبی شاکری

وهابیت، توسل، شفاعت، تبرک جستن، شیعه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بررسی افکار و عقاید وهابیت از موضوعاتی است که در علوم قرآنی، فرق و ادیان، سیاسی، اجتماعی و ... قابل تأمل و بررسی است که در این پژوهش با روش توصیفی ـ تحلیلی به بررسی برخی از عقاید وهابیت در رابطه با توسل و شفاعت خواهی از پیامبر و ائمه اطهار و نیز تبرک جستن به امکان و اشیاء متبرکه پرداخته شده، وهابیت که فرقه ای جعلی است، ادعا می کند که این امر بدعت است و مصداق شرک به خداست و شیعیان را که این امور را باور دارند، مشرک و کافر می  خوانند. وهابیت با ایجاد گروههایی مثل داعش برای اهداف استعماری، مستکبران جهانی در صدر اسلام ستیزی و استحالة اسلام ناب محمدی هستند و با افکار خبیث خود در صدد انحراف فکری و اعتقادی در بین جوانان هستند، بنابراین ضروری است ماهیت پلید این فرقه و اهداف شوم و افکار انحرافی آنها کاملاً بررسی و بطلان آنها بر اساس کلام وحی و سیره عملی پیامبر و اهل بیت عصمت صلوات الله علیهم اجمعین، ثابت گردد.

وهابیت با استناد به ظواهر آیات، سطحی نگری و عدم بهره مندی از سرچشمه های معرفت، نمی توانند برداشت صحیحی از دین داشته باشند، کسانی خود را از علوم اهل بیت محروم کرده اند. صلاحیت اظهار نظر در آیات قرآن که هفت بطن دارد و اشارات و معارف و رازها در آن مستتر می باشد، را ندارند.

آیات و روایاتی در متن تحقیق آمده است که دلالت بر نص صریح قرآنی بر توسل و شفاعت اهل بیت علیهم السلام دارد. این پژوهش به روش بنیادی و از نوع توصیفی ـ تحلیلی بوده و مطالب به صورت متنی و کتابخانه ای جمع آوری گشته و در سه فصل تنظیم شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :