جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199096
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1395 12:0
تعداد بازدید : 326

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار و پیامدهای کینه توزی از منظر آیات و روایات

کینه از موضوعاتی است که در علوم مختلف اخلاقی، تفسیری، فقهی، اجتماعی و ... قابل بررسی است که در این تحقیق با رویکرد تفسیری و اخلاقی به آن پرداخته شده است

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار و پیامدهای کینه توزی

از منظر آیات و روایات

 

1395

اقدس جهانبخش

فاطمه خدابنمده لو

طوبی شاکری

کینه توزی ، حقد، بغض،انسان ، زندگی فردی، زندگی اجتماعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

. کینه از گناهان قلبی و انحراف های روانی است که  این حالت در فارسی کینه و در عربی حقد و بغض می خوانند . از مهمترین عوامل حدوث کینه، خشم و غضب است و شخص نه به قصد گذشت و عفو (کظم الغیظ) بلکه، قصد انتقام در دل نگه می دارد و این تنفر و بیزاری همواره در نفس آدمی باقی است و همواره فکرش مشغول به این است که چگونه از طرف مقابل انتقام بگیرد . کینه از بیماری های خطرناکی است که زندگی مادی و معنوی، فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی انسان را تهدید می کند و کمترین ضرر این بیماری، آن است که زندگی را تلخ و جهان را بر انسان تنگ می نماید.

عوامل بسیاری موجب ایجاد کینه در شخص می شود که در  دو حیطه درونی و بیرونی قابل بررسی است.  برای رهایی از کینه توزی، ابتدا باید از عوامل آن همانند، مراء، سخن چینی، شیطان و... دوری کرد تا زمینه کینه ورزی برای انسان فراهم نشود و در گام بعدی با شناخت آثار و پیامدهای زیانبار کینه توزی، درصدد رفع این رذیله اخلاقی کوشید.و چون تأثیر آن در روح و روان کینه توز بیشتر است، فرد از تعادل شخصیتی و روانی برخوردار نخواهد بود چرا که جای کینه در نفس است.

پس چون نفس درگیر وپریشان است آن را در رفتار و کردار خویش به نمایش می گذارد و پیامدهایی چون غیبت، قطع رحم، حسادت، استهزاء و مسخره کردن و ... را به دنبال خواهد داشت. این تحقیق با هدف بنیادی، به روش توصیفی ـ تحلیلی و جمع آوری اطلاعات متنی و کتابخانه ای است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :