چهارشنبه - 2018 اکتبر 24 - 14 صفر 1440 - 2 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199046
تاریخ انتشار : 13 دی 1395 18:54
تعداد بازدید : 345

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

لازمه پیشرفت واقعی؛اهتمام جدی به آرمان های دینی و الهی و تعهد انقلابی

.پیشرفت علمی، به تنهایی، یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه همراه شدن حرکت علمی با آرمان های والای معنوی و انقلابی، زمینه ساز به سامان رسیدن مسائل کشور و الگو شدن آن برای منطقه و دنیای اسلام و جهان خواهد بود.رهبر انقلاب اسلامی، دیدار با جمعی از نخبگان جوان علمی کشور را، باز شدن پنجره ای به سوی یک باغ دلگشا و ورود هوای تازه، و فروزان تر شدن امیدها به تحقق اهداف والای نظام و کشور، توصیف کردند و گفتند: من شکرگزار خداوند متعال به سبب وجود جوان های خوب، صالح و نخبه ی کشور هستم و این جوانان نیز باید شکرگزار نعمت نخبگی و ظرفیت ها و استعدادهای بالای خود باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای مطالب مطرح شده از جانب نخبگان علمی را مطالبی پخته، صحیح، دقیق و منطبق با آرمان ها خواندند و تأکید کردند: هسته های نخبگی که همچون گلخانه هایی در سراسر کشور پراکنده هستند، قطعاً آینده ی کشور را سرشار از عطر علم و تجربه و استعداد و تدین و انقلابی گری خواهند کرد.

ایشان با اشاره به فراگیر شدن گفتمان تولید علم در کشور و پدیدار شدن نتایج عملی آن، افزودند: تلاش و حرکت علمی در کشور به هیچ وجه نباید کُند یا متوقف شود بلکه باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.

رهبر انقلاب اسلامی مدال های نخبگان علمی را بسیار باارزش و نماد استعداد درونی و هویت والای این جوانان دانستند و خاطرنشان کردند: ارزش معنوی این مدال ها بسیار بالاتر از ارزش مادی آن است و به همین دلیل من مدال های اهدایی جوانان نخبه را با کمال میل و با افتخار می پذیرم اما بعد به خود آنان باز خواهم گرداند.🙂

حضرت آیت الله خامنه ای، موضوعِ تعهد دینی و انقلابی را در کنار تلاش علمی، بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: پیشرفت علمی، به تنهایی، یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه همراه شدن حرکت علمی با آرمان های والای معنوی و انقلابی، زمینه ساز به سامان رسیدن مسائل کشور و الگو شدن آن برای منطقه و دنیای اسلام و جهان خواهد بود.

ایشان دلیل شکاف ها، کمبودها و سستی های کنونی بنیان تمدن غرب را با وجود پیشرفت های فراوان مادی آن، نبود معنویت و آرمان های الهی دانستند و گفتند: انحراف های گوناگون فکری، عملی و اخلاقی، متلاشی شدن بنیان خانواده، خشونت روزافزون، فساد اخلاقی و خودکشی ها در جوامع غربی به ویژه آمریکا، ناشی از همین موضوع است؛ برخی از متفکرین و اندیشمندان آمریکایی صراحتاً به این شکاف ها و آسیب ها و نبود اخلاق، اذعان می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به خشونت های روزافزون در جامعهی آمریکا و کشتار به وسیله ی سلاح، افزودند: آدمکشی و رواج اسلحه در آمریکا به یک مشکل جدی تبدیل شده است که علاج آن، توقف استفاده از سلاح در میان مردم است اما به دلیل سلطه ی مافیای کمپانی های اسلحه سازی در آمریکا، هیأت حاکمه ی این کشور جرئت غیرقانونی کردن استفاده از سلاح را ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای، «اهتمام جدی به آرمان های دینی و الهی و تعهد انقلابی» را لازمه ی پیشرفت واقعی کشور دانستند و تأکید کردند: این موضوع باید در همه ی عرصه های کشور اعم از اقتصاد، سیاست، کار علمی، اداره ی کشور و گزینش مدیران مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ایشان سومین عامل برای پیشرفت کشور را، «ثبات و ایستادگی در راه دین و انقلاب» برشمردند و گفتند: انجام کارهای بزرگ همچون پیروزی انقلاب اسلامی و یا موفقیت در هشت سال دفاع مقدس و همچنین مقابله با فشارها و تعارض ها علیه نظام اسلامی، به دلیل انسان هایی بوده است که دارای ثبات قدم و ایستادگی بودند و در مسیر دین و انقلاب دچار انحراف و تزلزل نشدند و از افراد متزلزل در راه دین و انقلاب باید حذر و پرهیز کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، «حضور جهادی» در عرصه های گوناگون، خصوصاً میدان های تأثیرگذار برای آینده ی کشور را از دیگر عوامل موفقیت و پیشرفت دانستند و افزودند: اقدام جهادی به معنای خسته نشدن در مقابل سختی ها و موانع، ایمان به مسیر و حرکت بر اساس فکر و منطق است.

حضرت آیت الله خامنه ای نسل جوان کنونی را بسیار توانا تر، آگاه تر و هوشمندتر از نسل اول انقلاب برشمردند و با اشاره به جنبش دانشجویی تأکید کردند: جنبش دانشجویی به معنای حرکت جهادی در مسیر و در خدمت آرمان های انقلاب است و نه بر ضد آرمان ها سخن گفتن.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من جوان های مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم و از آنها، در هر کجا باشند پشتیبانی  می کنم و وظیفه ی رؤسا و مسئولین دانشگاه ها و وزرای مربوطه، حمایت مضاعف از جوانان مؤمن و انقلابی در دانشگاه ها است.

ایشان همچنین با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان نخبه درخصوص ایجاد شرایط لازم برای بانوان نخبه خاطرنشان کردند: مسئولان دانشگاه ها باید تسهیلات و شرایطی را فراهم کنند که زنان دانشجو و محقق، علاوه بر انجام کارهای علمی خود، بتوانند وظیفه ی همسرداری و نگهداری از فرزندان را نیز انجام دهند و مجبور به کنار گذاشتن مسیر علمی خود نشوند.

حضرت آیت الله خامنه ای به سخنان یکی از نخبگان علمی درخصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و گفتند: اقتصاد مقاومتی یک اندیشه ی تجربه شده در دنیا است و فقط اختصاص به ما ندارد.

ایشان چگونگی بهره برداری از اقتصاد مقاومتی را منوط به اهداف کشورها دانستند و افزودند: جدای از نحوه ی جهت گیری و بهره برداری، این موضوع که اقتصاد مقاومتی، کشور را در برابر تکانه های گوناگون جهانی اعم از بدخواهانه یا غیر بدخواهانه حفظ خواهد کرد یک اصل پذیرفته شده است.

رهبر انقلاب اسلامی دلیل پیشرفت های علمی و صنعتی آمریکا در ۱۵۰ سال گذشته را، به کارگیری اقتصاد مقاومتی دانستند و خاطرنشان کردند: البته آمریکایی ها این اندیشه را در جهت مادی گری و پول به کار گرفتند اما همین تجربه ی پذیرفته شده ی جهانی را می توان با جهت گیری متعالی تری به کار گرفت.

حضرت آیت الله خامنه ای، امکانات و ظرفیت های طبیعی کشور را بسیار متنوع و گسترده و البته ناشناخته خواندند و تأکید  کردند: وجود چنین ظرفیت هایی، یک اقبال بلند برای نسل جوان است که با بهره گیری از آنها، کشور را به پیشرفت هم زمان مادی و معنوی برسانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :