پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198828
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 8:38
تعداد بازدید : 166

اخبار پژوهشی - مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

معرفی کتاب

معرفی کتاب نام کتاب: تحریف شناسی عاشورا و تاریخ امام حسین (ع ) مؤ لف: محمد صحتی سردرودی ناشر: انتشارات امیر کبیر - 1383

بسم الله الرحمن الرحیم

 «معرفی کتاب »

« محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است » (امام خمینی)

از آنجا که عاشورا در طول سیزده و نیم قرن گذشته، همیشه از دو سو و از جانب دو لشکر به ظاهر مخالف هم، مورد تهاجم قرار گرفته است تناقضاتی را نیز در برخی موارد به وجود آورده است.

تحریف کلام، آن است که مطلبی را در گوشه ای از احتمال قرار دهی، آنچنان که بتوان بیبش از یک معنا اصلی را به آن بار نمود.  تحریف انواع و صورتهای گوناگونی دارد که به علل و عوامل مختلفی تقسیم می شود.

منشأ آنها را با تسامح می توان به عوامل قهری و طبیعی دانست و اینکه تاریخ زندگانی امام حسین (ع) و حماسه عاشورا نیز مانند هر موضوع دیگر دچار این نوع تحریفات شده است.

بزرگان و علمای شیعه هرگاه فرصتی یافته اند، به تحریفات اعتراض کرده اند و در این راه گامهایی هرچند اندک برداشته اند. مبارزه با تحریفات د رفرهنگ شیعی سابقه ای بس دیرینه دارد. پیروان اهل بیت (ع)  چه در حوزه حدیث و تاریخ و چه در حوزه های دیگر چون ادب و هنر با پیروی از امامان معصوم (ع) مبارزه با تحریف را وظیفع ای شرعی دیده و به این تکبیف خود در موارد مقتضی عمل کرده اند.

کتاب حاضر  مجموعه ای است که با توجه به معنای تحریفی که از آن نموده است، به مواردی چند از این تحریفات که در واقعه عاشورا به وجود آمده پرداخته است. تطبیق واقعیت با تحریف نشان دهنده اهداف دشمن و خدشه وارد کردن در آن را به خوبی نمایان می نماید.


این کتاب در دو بخش و به انضمام پیوست تدوین شده است. در بخش اول که از چهار فصل تنظیم شده است علاوه بر تعریف جامعی از معنای تحریف و تحریفگران به عوامل آن نیز پرداخته است.

دربخش دوم که از پنج فصل تشکیل شده است در ابتدا گام به گام تاریخ تحریفات عاشورا در منزلگاه های مختلف را مورد بررسی قرار داده و در انتها به سخنانی که حدیث و یا تحریف شده اند را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

یاد آوری این مطلب که پیشگفتار کتاب حاوی مباحثی است در خصوص موضوع تحریف و عاشورا حسینی است که خالی از لطف نمی باشد.

با قرار گرفتن در ایام سوگواری در محرم الحرام و صفر  مطالعه کتاب  توصیه شده تا با آگاهی بیشتر و بصیرت بالاتری به عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) بپردازیم.   

ان شاالله

امینیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :