سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198286
تاریخ انتشار : 1 دی 1395 10:7
تعداد مشاهدات : 161

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن علیهماالسلام

8 - گزارش هفته پژوهش

نشست علمی پژوهشی مبانی تحکیم خانواده و ارتباط آن با اخلاق و حقوق خانواده

نشست علمی پژوهشی مبانی تحکیم خانواده و ارتباط آن با اخلاق و حقوق خانواده

سخنران : خانم دکتر محمدزاده(استاد و مشاور خانواده) و خانم دکتر محمودزاده(استاد حوزه و دانشگاه و مشاور خانواده)

زمان : دوشنبه 29/9/95

در ابتدا دبیر جلسه خانم سلیمانی توضیحاتی درباره موضوع نشست ارائه نمودند.سپس خانم دکترمحمودزاده مبانی تحکیم خانواده را اینطور توضیح دادند که مبانی یعنی زیر بنا . زیربناهایی که باعث تزلزل در خانواده می شود چیست ؟  

باید ببینیم مشکل از کجاست ؟ تربیت خانوادگی ، آموزش و پرورش ، دانشگاه یا ...

محورهای تحکیم خانواده : 1 تکریم و احترام : گاهی به عنوان این که با هم دوست هستیم احترام یکدیگر را نگه نمی داریم اما بعد از مدتی ناراحتی پیش می آید که چرا همسرم احترام مرا نگه نمیدارد. 2 چشم پوشی از خطاها : هر دو ممکن است خطاهایی در گفتار و رفتار داشته باشیم که با چشم پوشی از خطاها می توانیم به آرامی به زندگی ادامه بدهیم . اما چشم پوشی تا کجا ؟ گاهی با چشم پوشی ممکن است طرف مقابل متوجه خطای خود نشود . پس باید تلاش کنیم دنبال راه حل بگردیم . 3 عذر خواهی هنگام اشتباه : اگر اشتباه کردیم عذرخواهی کنیم . البته باید سعی کنیم که اشتباه نکنیم ولی اگر اشتباه کردیم از عذرخواهی طفره نرویم . البته به طرف مقابل توصیه می شود که عذرخواهی را بپذیرد . 4 برخورد منطقی : برخورد احساسی نداشته باشیم . 5 عفاف و حدود الهی را رعایت کنیم .

در ادامه خانم دکتر محمدزاده فرمودند که 1- ابتدا باید معرفت پیدا کنیم . در این زمینه مهم است که شناخت نسبت به ویژگی های خانمها و آقایان داشته باشیم . بدانیم دلیل خلقت زن و مرد چیست ؟ به طور مثال آقایان وقتی ناراحت می شوند دوست دارند تنها باشند ولی خانمها دوست دارند از ناراحتیشون با  دیگران حرف بزنند. اگر با این دید زندگی کنیم خیلی از مشکلات حل می شود . 2 توانمندی ها : توانمندی های زن و مرد متفاوت است . زن خلق شده که آرامشگر باشد و این توان را دارد .

در ادامه خانم دکتر محمودزاده اینطور ادامه دادند: چه چیزهایی باعث بهبود روابط همسران می شود؟ 1 شناخت حقوق متقابل همسران 2- گفتگو و بیان نیازها و احساسات 3 کسب مهارت های لازم در رفع مشکلات و مشورت گرفتن از افراد خبره 4 تقوا وایمان از عوامل بسیار مهم است .

خانم دکتر محمدزاده در ادامه اینطور فرمودند : عفو و گذشت تا کجا ؟ اگر خانمها متوجه باشند که برای چه خلق شدند و نسبت به وجود خودشان آگاه باشند نباید کار به اینجا بکشد که بگویند آیا اینجا جای گذشت هست یا نه ؟ این سوال زمانی پیش می آید که می گویند پیش آمده حالا تحمل کن . خود تحمل کردن کار اشتباهی است بلکه ما باید همسرمان را از اول بپذیریم نه اینکه تحمل کنیم ، چون تحمل هر آدمی روزی تمام می شود . زندگی را باید مدیریت کرد . وقتی خودمان ، خودمان را قبول داشته باشیم دیگران به شخصیت ما احترام خواهند گذاشت ف چه همسر و چه خانواده . وقتی حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) از  حضرت زهرا (سلام الله علیها) اجازه می گیرند که وارد خانه شوند ، حضرت زهرا (سلام الله علیها) می فرمایند خانه خانه توست و من کنیز تو هستم . اینکه حضرت با آن عظمت این جمله را می فرمایند باعث کوچک شدن ایشان نمی شود.

در پایان اساتید به سوالات طلاب پاسخ فرمودند .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :