سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198284
تاریخ انتشار : 4 مهر 1392 10:2
تعداد مشاهدات : 165

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه‏ علميه امام خميني ره

اصول و اهداف تربیت اخلاقی از دیدگاه امام علی و امام سجاد (علیهماالسلام)

انسان، برترین آفریده خداوند و نشانه قدرت اوست. تمام زمینه های رشد و کمال در وجود انسان قرار داده شده تا به مقام خلیفه الهی برسد و این هدف جز با تربیت دینی و اخلاقی ممکن نیست.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اصول و اهداف تربیت اخلاقی از دیدگاه امام علی و امام سجاد (علیهماالسلام)

1392

زهرا پیله ور

فریبا شهیدی فر

رضا باقی زاده

تربیت، تربیت اسلامی، اخلاق، تربیت اخلاقی، اصول تربیت اخلاقی، اهداف تربیت اخلاقی، امام علی (علیه السلام)، امام سجاد (علیه السلام)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انسان، برترین آفریده خداوند و نشانه قدرت اوست. تمام زمینه های رشد و کمال در وجود انسان قرار داده شده تا به مقام خلیفه الهی برسد و این هدف جز با تربیت دینی و اخلاقی ممکن نیست. با تربیت دینی و اخلاقی است که انسان از بعد حیوانی دور می شود و به بعد والای انسانی می رسد و آن جاست که خدا به خلقت خود آفرین می گوید. پژوهش حاضر با عنوان: «اصول و اهداف تربیت اخلاقی از دیدگاه امام علی (علیه السلام) و امام سجاد (علیه السلام)» بر این مبنا تنظیم گردید تا هم مشتاقان را در این زمینه با دیدگاههای آن جنابان آشنا کند و هم در ضمن بررسی و کشف اصول و اهداف تربیت اخلاقی در منظومه فکری این دو امام همام می توان نظرات ارزشمند این دو بزرگوار را در زندگی به کار بست تا سعادت دنیا و آخرت را تضمین نمود. مهم ترین اصول تربیت اخلاقی از دیدگاه امام علی (علیه السلام) عدالت ورزی، عزت نفس، تعقل ورزی و از دیدگاه امام سجاد (علیه السلام)، هدایت، تذکر، زهد و تقوی است و از اهداف تربیتی از منظر امام علی (علیه السلام)، قرب الهی، شکوفایی عقل و تقویت فضایل اخلاقی و از منظر امام سجاد (علیه السلام) برقراری ارتباط با خدا، تقوا و پرورش روح عبادت است. عمل به دستورات معصومین علیهمالسلام به ویژه امام علی (علیه السلام) و امام سجاد (علیه السلام) که برگرفته از آموزه های وحیانی قرآن کریم است، ضامن بقای سلامت انسان در ابعاد جسمی و روحی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :