سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198269
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1384 8:20
تعداد مشاهدات : 199

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پ

نقش مادر در تربیت کودک در دوران بارداری از دیدگاه علم ، قرآن ، سنت

تحقيق پایانی با عنوان نقش مادر در تربیت کودک در دوران بارداری از دیدگاه علم ، قرآن ، سنت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش مادر در تربیت کودک در دوران بارداری از دیدگاه علم ، قرآن ، سنت

 

 

3/11/84

 

آمنه بیجنوند قینلی

 

طیبه حاجی محمد یزدی  

طوبی شاکری

 

مادر ، تربیت ، کودک ، بارداری ، علم ، قرآن، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

بهروزي يا سيه روزی هر یک از انسان ها در گرو تربیت است واین مهم به عواملی همچون ساختار فرهنگی خانواده، محیط آموزشی ، محیط زندگی ،محیط کار ، حاکمیت سیاسی کشور وکم وکیف تعلیمات بستگی دارد. این عوامل با یکدیگر ارتباط طولی و تکمیلی دارند و در عین حال می توانند همدیگر را خنثی یاتخریب کنند . به هر جهت همه این عوامل به نوعی در قبال انسان وتعلیم و تربیت او  مسئولند و در این بین ، مسئولیت پدر و مادر نسبت به فرزند ، بیش تر و مهم تر از دیگران است . البته نقش مادر جایگاه مخصوص به خود رادارد . چرا که اخلاق اعضای جامعه ،به اخلاق مادران وابسته است. در اثر فعالیت اخلاقی ، اجتماعی و فرهنگی مادر ، تمدنی انسانی و معنوی یا تصنعی و ماشینی پدید می آید . خشونت ها ، سبکسری ها ، لجاجت ها تا حدود زیادی بستگی به طرز فکر مادر . جامعه بی تفاوت یا حساس ، تمدنی ویرانگر یا آباد کننده بستگی به افراد دارد که در دامان مادران رنگ و خوی گرفته اند. صلح ها و جنگ ها غالبا از درون خانواده بویژه مادران پایه گذاری می شود. خویش داری سران یا پرخاشگری و ستیزه جویی آن ها وابسته به مادران است .

از ویژگی های مسئولیت پدر ومادر ، شمول وپیوستگی آن در طول دوره زندگی فرزنداست که گستره آن ، دوره قبل از تولد فرزند یعنی مرحله همسر گزینی ،مقدمات انعقاد نطفه ، مرحله آمیزش ، دوره بارداری ، مرحله زایمان و نیز دوره کودکی ، دوره نوجوانی ، مرحله بلوغ ، دوره جوانی ، مرحله تزویج فرزند و نظارت و هدایت پس از تزویج را در بر می گیرد .درمیان مراحل گفته شده ، دوره قبل از تولد، از حساسیت بیشمار بالایی برخوردار است و همچون خشت اول ساختمان است که اگر کج نهاده شود ، ساختمان را دچار آسیب جدی می کند و اصلاح چنین ساختمانی ، بسیار طاقت فرسا و مشقت بار است ، اگر نگوئیم ناشدنی و چه بسا غیر قابل جبران خواهد بود ، مثل این فرزند ، کور یا لال یا ... به دنیا بیاید. بنابراین اولین و مهم ترین مسئولیت تربیت فرزند، هم از لحاظ رتبه، بر عهده پدر ومادر است تا از ابتدائی ترین لحظه ممکن نسبت به تربیت فرزندی سالم ، شایسته و مفید اهتمام ورزد .خداوند انسان را به گونه ای خلق کرده که دارای شخصیت چند بعدی استو و واژه ی تربیت هم تمامی آن ابعاد را در بر می گیرند، که مهم ترین ابعاد شخصیت انسان عبارتند ا : بعد شناختی، بعد عاطفی ، بعد حرکتی ـ جسمانی ، بعد اجتماعی و... .

برای تربیت فرزندانی صالح ابتدالازم است پدران و مادران ، خودعالماً وعملاً شایسته باشند،زیرا مجموعه رفتار و گفتار آنان است که سرمشق کودکان می شود و صفات و عادات او را می سازند . بر همین اساس با استفاده از قرآن کریم ، کلام پیشوایان معصوم علیهم السلام و دیگر دستاوردهای دانش پزشکی آنچه را در تربیت کودک و در جهت داشتن فرزندانی صالح مؤثر است گردآوری نموده و به این امید که برای پشتیبانی جوانان پاک نیت که تصمیم به ازدواج دارندمفید باشدو یابکار بستن این توصیه ها،فرزندانی افتخار آفرین به جامعه بشری تحویل دهند .

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :