دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198236
تاریخ انتشار : 4 دی 1395 12:53
تعداد مشاهدات : 205

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زینب(س) شاهد

پوشش و رنگ در سبک زندگی اسلامی و تأثیرات آن

تمام کسانی که زندگی بشر و تحوّلات آن را مورد ارزیابی قرار داده اند، تصدیق کرده اند که انسان از همان آغاز پیدایش، کوشیده تا پوشش مناسبی برای خود تهیه کند. به گواهی تاریخ، در اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان، پوشش در بین زنان معمول بوده، هر چند در طول تاریخ، فراز و نشیب های زیادی طی کرده و گاهی با اعمال سلیقه حاکمان و یا منتقدان مذهبی، شدت و ضعف یافته، ولی هیچ گاه به طور کامل از بین نرفته است. از این رو پوشش بانوان از مسائل مهمی است که از جنبه های گوناگون از قبیل (چگونگی پوشش، حدومرز آن، رنگ و ...) قابل بررسی و ملاحظه می باشد. با در نظر داشتن چنین رویکرد و هدفی، این پژوهش در نظر دارد با استناد به منابع اسلامی، به روش توصیفی - کاربردی و با شیوه مطالعه ی کتابخانه ای به این مسأله بپردازد که: پوشش و رنگ چه تأثیری در سبک زندگی اسلامی دارد؟

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .زینب (س) شاهد.....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

پوشش و رنگ در سبک زندگی اسلامی و تأثیرات آن

 

1393

 

فریده شهمیری

 

 

سرکار خانم شهربانو صائب نیا

 

سرکار خانم خلیلی

 

پوشش، رنگ و سبک زندگی اسلامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

چکیده

 این نوشتار با عنوان پوشش و رنگ در سبک زندگی اسلامی و تأثیرات آن و رویکرد اجتماعی به صورت کتابخانه ای جمع آوری شده است. ضرورت پرداختن به این مسئله از آن جهت است که تعریف و تبیینی  از بخشی از سبک زندگی اسلامی یعنی پوشش صحیح  و رنگ مناسب آن، ارائه می دهد و هدف از این تحقیق بررسی پاسخ هایی مناسب در جهت شبهات وارده در این زمینه هست.

با توجه به ضرورت و هدف بیان شده در رابطه با موضوع این پژوهش، محقق در این نوشتار ابتدا مفاهیم و مبادی بحث را بیان کرده به این صورت که معنای لغوی و اصطلاحی واژگان کلیدی را مطرح و سپس تعریفی از سبک زندگی و همچنین سبک زندگی اسلامی ارائه می دهد، در تعریف سبک زندگی این چنین می گوید: «شیوه ی زندگی یا سبک زیستن که منعکس کننده ی گرایش ها و ارزش های  یک فرد یا گروه است»، و سبک زندگی اسلامی را به این صورت تعریف می کند: «سبک زندگی دینی در واقع رفتاری است که مسلمانان به عنوان افراد دین دار از خود در طول زندگی نشان می دهند».

 در ادامه پیشینه ای از پوشش را  بیان می کند که پوشش را از آغاز تاریخ خلقت و با تولد حضرت آدم (ع) و حضرت حوا (علیها السلام) مطرح کرده و جایگاه آن را در میان ادیان و ملل مختلف مخصوصا اسلام و ایران  بررسی می کند و به فلسفه و آثار و فوائد پوشش نیز می پردازد.همچنین به بررسی جایگاه پوشش در آیات قرآن، سنت و عقل پرداخته و تاثیرات آن را از لحاظ فردی؛ خانوادگی و اجتماعی بیان کرده است و در نهایت به جایگاه رنگ در آیات قرآن و سنت و موارد استعمال و استثناء رنگ سیاه در پوشش را بیان کرده و ریشه قرآنی چادر مشکی را ثابت می کند.

واژگان کلیدی: پوشش، رنگ و سبک زندگی اسلامی

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :