سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197200
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 13:40
تعداد بازدید : 228

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زینب(س) شاهد

نقش محبت در زندگی زناشوئی از دیدگاه اسلام

مهربانی یکی از آثار ایمان است که بر اثر چشم داشت به رحمت پروردگار این حس در آدمی زنده می گردد . خداوند خود را با این صفت معرفی کرده و بر آن بالیده است : « هر کس از شما کار زشتی بر اثر جهالت انجام دهد و بعد توبه کند و کار خود را اصلاح نماید خداوند درباره او آمرزنده و مهربان است .» در جای دیگر برای آن که شرفی برای بندگان خاص خود قایل شود نامشان را به نام رحمن اضافه کرده می گوید : « بندگان خدای رحمن کسانی هستند که در زمین با تواضع گام می نهند و هرگاه افراد جاهل آنان را خطاب کننددر جواب از در مسالمت در می آیند .» اما سنگدلی بیرحمی و قساوت از صفات افراد بی ایمان یا کسانی است که درک عظمت خدا را نکرده اند . عده ای گویا هنوز نفهمیده اند که خشونت و سنگدلی از مشخصات درندگان وحشی است و نباید انسان با همنوع خود این چنین رفتار کند .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه زینب(س) شاهد

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

نقش محبت در زندگی زناشوئی

از دیدگاه اسلام

 

 

 

1386

ناهید آقاشاهی

 

 

سرکار خانم شفق نیا

 

 

 

-

محبت-عشق- عاطفه

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

 

چکیده :

موضوع این پایان نامه در باره « نقش محبت در زندگی زناشویی از دیدگاه اسلام» است . هدفهای مورد بحث در این تحقیق استواری بنیان خانواده ها ، ترویج محبت در بین زوجین ، اثرات مثبت محبت در بین فرزندان و پایداری و گرمی کانون خانواده هاست که بحث بیشتر این تحقیق حول محور زوجین است که بیشتر مدنظر اینجانب بود که راهکارهایی را ارائه دهم تا با استفاده از این راهکارها به یک زندگی مسالمت آمیز و دور از دغدغه و سرشار از عشق و محبت برسند تا در این کانون پر محبت فرزندانی تربیت کنند در خور و شایسته ، تا در آینده همین فرزندان همسران خوبی در زندگی آینده خود بشوند .

بخش اول این تحقیق به بررسی کلمه محبت می پردازد و تعریف جامع و کاملی از محبت را چه از نظر لغوی و چه اصطلاحی بیان می کند و به بیان و به بیان انواع محبت ، محبت حقیقی و غیر حقیقی و انواع آن ، محبین از نظر خداوند و دیدگاه اسلام در این زمینه را بررسی می کند .

بخش دوم تحقیق که موضوع اصلی و مهم این تحقیق است به نقش محبت در بین زوجین و فرزندان می پردازد ، شیوه های داد و ستد عاطفی ، آثار و تبعات محبت در رابطه بین زوجین ، وظایف زن و مرد در این زمینه و عواملی که باعث گرم تر شدن کانون خانواده می شود ، نقش محبت والدین در تربیت فرزندان و آثار افراط و تفریط در محبت به فرزندان و راه کنترل و تعدیل آن مورد بررسی قرار گرفته است .

در بخش سوم که بخش نهایی تحقیق است به بررسی نمونه هایی از زندگی ائمه و بزرگان دین می پردازد که چگونه آنها بوسیله محبت و علاقه به خانواده خود سبب تربیت فرزندانی گرانقدر و خانواده ای با مهر و محبت شده اند و بیان چند داستان تاریخی و در پایان به بررسی چند نمونه محبت در بین حیوانات پرداخته شده است و نتیجه ای که از این مباحث گرفته می شود و منابع مورد استفاده در این تحقیق آورده شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :