دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197198
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 13:38
تعداد بازدید : 219

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

چرا مسئله حقوق های نجومی مهم است؟

حقوق نجومی حاصل یک فساد اعتقادی است که هزینه اش پای جمهوری اسلامی است نه یک فرد و یک نهاد خاص. شعارهای انقلاب اسلامی تضعیف می شود و آرمان های حکومت علوی مورد تعرض قرار می گیرد.


شاید برای برخی این سوال مطرح شود که چرا ماجرای حقوق نجومی نسبت به دیگر پرونده های فساد اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا کرده است؟ و چرا در بیانات رهبر انقلاب اسلامی این موضوع بیشتر از باقی پرونده های فساد، مورد توجه است؟ برخلاف برخی برداشت ها، پرونده حقوق نجومی تنها از جنس پرونده های فساد اقتصادی نیست و به تعبیر دقیقتر فراتر از آن است. پرونده حقوق های نجومی بیش از آنکه یک "فساد اقتصادی" باشد یک "فساد اعتقادی" است، چرا که «زیاده خواهی ۹۵/۵/۱۱» و «در واقع هجوم به ارزش ها است ۹۵/۴/۲» است.

فساد اقتصادی زمانی رخ می دهد که تخلفی از قانون صورت گیرد. اما حقوق های نجومی صرفا از جهت تخلف قانونی نیست که مورد توجه است. حتا ممکن است مواردی هم پیدا شود که خلاف قانون نباشد و اما مشمول پرونده حقوق نجومی باشد. حقوق نجومی نشانه و از اماره های یک سبک مدیریت اشرافی است که محکمات انقلاب اسلامی در افکار عمومی را خدشه دار می سازد.
رهبرانقلاب طی سخنانی درجمع اقشار مختلف مردمی، بعد از اینکه تاکید دارند مقابله با زیاده خواهی ها در میان مسئولین، باید "فراگیر شود" سپس به ریشه مفهومی این تقابل اعتقادی اشاره می کنند و می فرمایند: «جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است. وقتی اشرافی گری در قلّه های جامعه به وجود آمد، سرریز خواهد شد به بدنه. ۹۵/۵/۱۱»
 حقوق نجومی حاصل فرهنگی اشرافیت
حقوق نجومی حاصل یک فساد اعتقادی است که هزینه اش پای جمهوری اسلامی است نه یک فرد و یک نهاد خاص. شعارهای انقلاب اسلامی تضعیف می شود و آرمان های حکومت علوی مورد تعرض قرار می گیرد. «وقتی اشرافی گری فرهنگ شد، میشود این. جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود. رفتار مسئولین، گفتار مسئولین، تعالیمی که میدهند، باید ضدّ این جهت اشرافی گری باشد؛ کمااینکه اسلام این جوری است. ۹۵/۵/۱۱»
حقوق های نجومی تنها یک فساد اقتصادی در یک گوشه و سازمان و نهاد نیست که صرفا حق بیت المال را تضییع کرده باشد و تنها با برخورد دستگاه های نظارتی و قضائی قابل جبران باشد. تعرض به سرمایه مادی این کشور هرمیزان ضرر دارد، دست درازی به اعتقاد و باورمردم به ارزشهای انقلاب و در نهایت تخریب اعتماد به حاکمیت اسلامی دهها برابر پرهزینه تر است. لذاست که رهبری تاکید دارند «مایه ی اصلی ما، اعتماد مردم و امید مردم است [که] با این کارها(حقوق نجومی) نباید ضایع
 [شود]. ۹۵/۶/۳»
 به مردم بگویید که چه کار کردید!
به همین جهت رهبری انقلاب در دیدار با رئیس جمهور و هیات دولت تصریح می کنند که «من خواهش میکنم از این قضیّه آسان عبور نکنید. ... در این قضیّه، مردم اعتمادشان ضربه خورده. ۹۵/۶/۳»
البته نکته قابل توجه، تاکید ایشان به روشنگری است. شفافیت نیز تنها به  برخورد قضایی متوقف و منحصر نیست. از آنجا که «اعتماد مردم لطمه خورده است» اذهان مردم باید روشن شود. به همین جهت افشاگری به روش مرسوم و اسم اعلام کردن را مثبت ندانسته و اعتقاد دارند که اقدامات اجرایی دولت برای رفع شبهه همه گیری حقوق نجومی و اصلاح برخی رویه های غلط اهمیت بیشتری دارد: «دامن زدنِ به این قضیّه به آن معنا که... مدام بازخوانی کردن و آماردادن که فلان کس این قدر میگیرد، فلان کس [آن قدر]- شاید کار خیلی مثبتی نیست؛ امّا از آن طرف، اقدامی که شما در مقابل میکنید، خیلی مهم است؛ یعنی به مردم بگویید که چه کار کردید. ۹۵/۶/۳»
تا اینکه در جمع فرماندهان نیروی دریایی ارتش تصریح دارند که هدف اصلی روشن کردن ذهن مردم و پاسخ به سوال افکار عمومی است که متاسفانه ناتمام مانده است: «ناتمام ماندن کارها، سؤال و اشکال ایجاد می کند و متأسفانه اکنون این وضعیت در بعضی از بخشهای مختلف کشور دیده می شود که از جمله این مسائل موضوع حقوقهای نجومی است و این موضوع از مسائل مهمی است که نتیجه رسیدگی به آن برای مردم روشن نشد و سؤالات در ذهن مردم باقی ماند. ۹۵/۹/۷»

http://farsi.khamenei.ir/weekly/#92,1,1631نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :