جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197177
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 11:53
تعداد بازدید : 205

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه زینب(س) شاهد

آثار و نتایج مصرف صحیح ثروت از نظر اسلام

موضوع مال و ثروت یکی از موضوعات و مسائلی است که ریشه ای به اندازه طول زندگی آدمی دارد. هر انسانی در زندگی سرمایه ای برای رفع حوائج فردی و خانوادگی خود نیاز دارد که این سرمایه را از راههای متفاوتی کسب می نماید. اما از آنجا که انسان موجودی است اجتماعی و دارای زندگی اجتماعی خواه ناخواه اموال و ثروتها نیز به دو دسته تقسیم می شوند: فردی و عمومی ثروتهای فردی در حیطه اختیارات شخص صاحب مال است و ثروتها و اموال عمومی در اختیار حکومت حاکم بر مردم.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ...زینب(س) شاهد..........................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آثار و نتایج مصرف صحیح ثروت از نظر اسلام

 

 

 

1388

 

فائزه نصیری نصر

 

سرکار خانم ام البنین خالقیان

 

 

-

 

ثروت،الگوی صحیح مصرف،انفال،انفاق 

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

 

 

چکیده

ثروت یا مال عبارت است از هر چیزی که یکی از حوائج طبیعی یا اعتباری، ضروری یا تجملی بشر را برآورد خواه جنبه فردی داشته باشد یا جنبه عمومی.

مال و ثروت نیز مانند هر مسئله دیگری هم دارای ویژگی های مثبتی مانند:سامان دادن به زندگی، از بین برنده فقر و ... است و هم ویژگی های منفی مانند:طغیان و سرکشی،فراموشی یاد خدا و ...را دارا می باشد.

در اسلام یکسری اصول و قواعدی برای مصرف صحیح ثروت بیان شده است که تحت عنوان الگوی صحیح مصرف بیان گردیده که عبارت است از: اصل اول- تمتع و انتفای از مواهب الهی، اصل دوم- قناعت و اصل سوم- پرهیز از اسراف و تبذیر.

رعایت الگوی مصرفی اسلام در اموال شخصی و عمومی دارای آثار و پیامدهایی است از جمله آنها که در این پژوهش به آنها پرداخته شده فردی و برخی اجتماعی اند، بعضی مادی وبعضی دیگر معنوی است.

مصرف صحیح اموال شخصی دارای آثار و نتایج فردی و اجتماعی است از جمله آثار و نتایج فردی مصرف صحیح ثروت و اموال شخصی عبارتند از: آثار اخلاقی،آرامش و آسایش روانی و سربلندی از آزمایش الهی.

و از آثار اجتماعی آن، جلوگیری از شیوع مصرف گرایی، ممانعت از به وجود آمدن گروهها و طبقات ثروتمندان و ایجاد روحیه نشاط و امید اجتماعی است.

و اما اموال و ثروتهای عمومی که مصرف آن در دست حکومت اسلامی است نیز دارای آثار و پیامدهای خاص خودش می باشد که بعضی از این آثار مادی و بعضی دیگر معنوی اند.

آثار مادی مصرف صحیح اموال و ثروتهای عمومی مانند: توسعه و پیشرفت، پایداری و استمرار حکومت و برقراری عدالت اجتماعی و از بین رفتن فاصله های طبقاتی است.

و آثار و پیامدهای معنوی آن همانند: اعتلای اسلام، تقویت روحیه دین باوری در مردم و زمینه سازی برای تعجیل در فرج حضرت حجت (عج) می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :