شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197047
تاریخ انتشار : 17 آذر 1395 12:35
تعداد بازدید : 217

تحقيق پاياني سطح دو (كارشناسي) مدرسه‏ علميه امام خميني ره

فلسفه‎ي انتظار و وظيفه‎ ي مردم در زمان انتظار

در اين تحقيق پاياني فلسفه و انتظار و آداب آن و نيز وظايف منتظران در دوران غيبت بررسي شده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)-رباط کریم

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فلسفه‎ي انتظار و وظيفه‎ ي مردم در زمان انتظار

1386

فاطمه احدي

سيدسيف ‏الله نحوي

سید مجتبی تدینی

انتظار، غیبت، مذاهب، عقايد، عدالت اجتماعي

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 در اين تحقيق پاياني فلسفه و انتظار و آداب آن و نيز وظايف منتظران در دوران غيبت بررسي شده است.

انتظار به معناي رفتاري مركّب از ايمان و اعتقاد به مباني دين و اميد بر آينده ‏ي روشن و دنيايي سرشار از عدالت توسط امام زمان(عج) است. انتظار، با توجه به نتايج آن مي‏تواند به صورت سازنده و ويرانگر نمايان شود. هم‏چنين كسي كه انتظار مي ‏كشد بايد آدابي را رعايت كند، ابتدا توجه داشته و به خدا رو آورد و سپس تعهد دروني و التزام عملي به مباني انتظار داشته باشد.

هر كدام از اديان و مذاهب به شيوه‏ي خاص خودشان در مورد انتظار عقايدي را بيان كرده‏اند. يهوديان با اعتقادات خودشان و مسيحيان و اهل سنت و شيعيان هر كدام به نوبه‏ ي خود نيز با استفاده از تعاليم انبياء و هم‏چنين كتب آسماني خود انتظار را تبيين كرده‏اند.

براي زمينه‏ سازي ظهور مي‏ بايست بر حقايق نوراني و استوار و منطقي قرآن و اسلام تكيه زنند كه اصلي حيات‏ بخش و از عوامل مهم پيروزي مي ‏باشد. علم و انديشه و به كار بستن آن كارها را آسان‏تر كرده و بسياري از راه‏ ها را نزديك‏تر نموده و بسياري از گره‏ها را در زمينه ‏هاي مختلف حل مي‏نمايد. علم و دانش و رشد فكري و فرهنگي نقش به‏ سزايي در تكامل انسان دارد. حكومت حضرت مهدي(علیه السلام) مؤيد پيشرفت‏ هاي همه‏ جانبه ‏ي صنعتي است كه در خدمت بشر و عدالت و امنيت و آسايش و آزادي مي‏باشد. از عوامل ديگر زمينه‏ سازي ايجاد عدالت، اتحاد مسلمانان، حفظ دين و ايمان، برخوردهاي منطقي با يكديگر، رهبري شايسته و لزوم برنامه ‏ريزي بوده كه بايد بسيار جدي و حساب شده عمل كرد يعني اين‏كه ابتدا هدف‏دار باشيم به جهاني بودن ظهور توجه كنيم سپس براي وصول به اين هدف بايد همت كرده و آن هم همتي عميق و همه جانبه در كل جهان تا به اهداف عالي برسيم.

تكاليف مؤمنين در زمان غيبت به دو بخش فردي و شخصي منتظران، و وظايف سياسي-اجتماعي دسته ‏بندي مي‏گردد.

تكاليف فردي و شخصي منتظران عبارتند از: معرفت كامل به امام(علیه السلام)، انتظار براي امام زمان(علیه السلام)، مقدم داشتن آن حضرت در هر زمان، مقدم داشتن آن حضرت در دعاها، دعا كردن براي كسب سعادت، آمادگي و ارتباط با امام(علیه السلام)، صبر كردن بر آزار ديگران، ياد هميشگي، عبادات نيابتي از سوي او، طلب ياري از او، صدقه دادن، خودسازي، اخلاص، هوشياري و هوشمندي.

وظايف سياسي-اجتماعي شامل: اداي حقوق امام، شناساندن امام به مردم، برپايي مجالس ياد امام زمان(علیه السلام)، تبليغات نوشتاري و فرهنگي، دشمني با دشمنان امام(علیه السلام)، آمادگي نظامي، تقيه نمودن، پرهيز از تعجيل مذموم، ايستادگي در آزمايش ‏ها، تخصص و تعهد در امور، و تكذيب و ردّ مدعيان نيابت خاصه ‏ي حضرت، مي باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :