يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196802
تاریخ انتشار : 14 آذر 1395 0:30
تعداد بازدید : 225

غیرت و آثار اجتماعی آن در اسلام - حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها

تحقیق پایانی- غیرت و آثار اجتماعی آن در اسلام

اگر انسان غیور باشد شهوتران نیست و کسی که شهوتران باشد غیرت ندارد . همه ادیان عالم بخصوص دین اسلام منظم تر و دقیق تر از سایر ادیان ، با عنان گسیختگی شهوات انسانی مخالفند و لذا برای ارضای شهوات، ضابطه ، قاعده، حدود و قیود تعیین کردند، چون پرورش روح انسان بدون محدود کردن شهوات امکان پذیر نیست و انسان وقتی شهواتش عنان گسیخته شود، همان حیوان می شود، که در این صورت پرورش روح انسان امکان ندارد. پس راه ساده و آسان مبارزه با ادیان الهی در هر جامعه ای تحریک شهوت و باز کردن راه شهوترانی است ، که این کــار را با وسایل جدیــد ، مثل ماهواره ، ایجاد سایت های مبتــذل ، سی دی ، شوها و فیلم های مبتذل، شکستن رابطه ی محدود زن و مزد و رواج شراب خواری و ... شروع کردند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

غیرت و آثار اجتماعی آن در اسلام

 

1391

زهرا عبدی

 

-

-

غیرت ، آثار ، اجتماعی ، اسلام

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسأله غیرت و آثار اجتماعی آن را شاید بتوان یکی از مهمترین مباحث اجتماعی و مباحث مورد نیاز جامعه امروز به حساب آورد . غیرت همان دگرگونی حالت انسان از حالت عادی واعتدال به گونه ای که انسان را برای دفاع و برخورد نسبت به کسی که از مقدساتش اعم از دین، ناموس و ... توهین نموده ، وادار به دفاع می سازد . غیرت حس درونی است که آفرینش برای محافظت و نگاهبانی از حریم خانواده و پاسداری از نسل در وجود انسان ها نهاده است حتی در حالت حیوانات هم دیده می شود در حقیقت این حس در انسان و به خصوص مرد وجود دارد . غیرت دارای آثار فراوانی است که می توان با مراجعه به منابع مهم اسلامی که همان آیات و روایات هستند به آنها پی برد . با توجه به ضرورت وجود غیرت در بین آحاد جامعه ی اسلامی مخصوصا در شرایط کنونی بررسی غیرت و آثار آن به عنوان عامل موثر در ایجاد امنیت و آرامش روحی و روانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

پرداختن به این مسأله سبب می شود غیرت به عنوان یک شرافت انسانی و یک غریزه انسانی باعث  پاکی و طهارت نسل و جامعه شده و در سایه غیرت اجتماعی ضمانتهای اجرایی برای فعالیت زنان و مردان فراهم آید و جامعه از امنیت و سلامت معنوی بهره مند شود.آیات و روایات زنان را به رعایت حجاب کامل اسلامی و شئون اجتماعی ، پرهیز از هرگونه خودنمایی و تحریک مردان سفارش کرده است و مردان را نیز به متانت و حفظ امانت نسبت به پاکدامنی خود و دیگران فراخوانده است .

از آن جایی که دانستن کیفیت آثار غیرت در جامعه باعث ایجاد امنیت و آرامش در جامعه خواهد شد لذا پژوهش حاضر با روش توصیفی و بر مبنای مفاهیم بلند آیات و روایات با هدف بررسی غیرت و آثار اجتماعی آن و با بیان کلیاتی پیرامون غیرت به بررسی جایگاه غیرت و آثار آن پرداخته است و ثابت شده است که بر طبق آیات و روایات غیرت نیرویی دفاعی برای حفظ ارزش ها است و از بین رفتن و کم رنگ شدن غیرت و آثار آن منجر به متزلزل شدن اساس و بنیاد جامعه که همان خانواده است می شود .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :