يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196761
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1388 10:28
تعداد بازدید : 118

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

حیا در قرآن و سنت

تحقیق پایانی با عنوان حیا در قرآن و سنت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حیا در قرآن و سنت

 

 

20/1/88

سمیه شوری   

 

زهرا سادات طباطبایی   

 

طوبی شاکری  

حیا ، حیاء مثبت ، حیاء منفی  

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

در این نوشتار سعی شده به برخی از پرسش ها پیرامون جایگاه حیا ، قلمروها ، آثار و جلوه های آن پاسخ داده شود و برخی مصادیق و نمونه های صحیح آن و در مقابل مصادیق حیای منفی بیان می گردد .

پایه ی این پژوهش ، آیات و روایات است .  جمع آوری این مطالب به غیر از تفاسیر و منابع روایی معتبر از کتب اخلاقی و پایگاه اینترنتی قابل اعتبار و اعتماد نیز کمک گرفته شده است .

در نهایت سعی شده دسته بدی منطقی و معقولی بین مطالب ارائه شده در رساله ، برقرار شود و خواننده در پایان به این نتجیه می رسد که حیا یک باز دارنده از جنس آزادگی است که انسان را به واسطه ی عشق و احترام از کار زشت باز می دارد نه به خاطر ترس و طمع ، و بر او ثابت می شود که حیا در رأس مکارم اخلاق است و خود منشأ بسیاری از صفات اخلاقی پسندیده دیگر است . و تجلیّات آن در زندگی فردی انسان روشنگر راه او در جهت رشد و تعالی می باشد .

همچنین در زندگی اجتماعی ، آثار مثبت فراوانی در پی دارد و منشأ برقراری روابط و پیوندهای حسنه میان والدین ، همسر ، فرزندان ، دوستان ، همسایگان ، معلمین ، متعلمین ، نامحرمان و حتی دشمنان می باشد .

اما آن چه حیا را تهدید می کند در نظر نگرفتن عنصر مهم نظارت است که باید قلمروهای حیاء را که شامل خلوت ، گمنامی ، مدیریت و غیره می باشد با مد نظر قرار دادن این عنصر و رکن اساسی ، مصون نگه داشت .

و در مقابل ، حیا حمق یا جاهلانه که در متون اخلاقی از آن با اصطلاح حیاء منفی یاد شده و درعلم روانشناسی به آن کم رویی می گویند ، انسان را از رسیدن به درجات کمال باز می دارد ، که باید موارد آن را شناخت و از آن احتراز نمود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :