يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196757
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1390 10:24
تعداد بازدید : 175

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

اصول و مبانی اعتقادی شیعه از دیدگاه آیات و روایات

تحقیق پایانی با عنوان اصول و مبانی اعتقادی شیعه از دیدگاه آیات و روایات

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اصول و مبانی اعتقادی شیعه از دیدگاه آیات و روایات

 

 

16/3/90

 

شمسی جمشیدی  

 

ژیلا اسماعیلی    

 

علیرضا رنجبر  

اصول ، مبانی اعتقادی ، شیعه ، آیات ، روایات

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

دین باید پاسخگوی نیازهای بشر باشد همه ادیان الهی این ادعا را دارند که کاملترین و منطقی ترین پاسخ ها را به بزرگترین و زیر بنایی ترین سؤالات بشر داده اند .با بررسی عقاید و افکار بزرگان هر آیین در طول تاریخ ادیان نشان داده که فقط مکتب اسلام بزرگ است که پاسخگوی تمام نیازهای بشر بود و در هر زمینه ای سرآمد تمام ادیان الهی است ، زیرا تمام آموزه های آن منطبق بر فطرت و روح انسان می باشد و در هر زمان حجتی از طرف خدا برای انسان وجود دارد که هادی او به سمت خداوند باشد و این دین الهی است که پاسخ مثبت به تمام سؤالات انسان می دهد .

و به پاسخ این پرسش ها رسیدیم که اصول عقاید شیعه کدامند و چه ارتباطی با هم دارند و آیا انسان به این اصول نیاز دارد یا بدون آن ها هم می شود زندگی خوبی داشت ؟ و نیز این که چرا از میان صفات خداوند عدل جز اصول دین است و بحث امامت از چه زمان آغاز شد ؟

در این پژوهش روشن می شود که اصول ومبانی اعتقادی شیعه پنج اصل است که اصل اول آن آغاز دین به شمار می رود توحید است و توحید یعنی شناخت خداوند به عنوان یگانه ای که درشمارش نمی گنجد و مثل و مانند ندارد ، پس از آن می آید که خداوند پیامبران را فرستاد تا وفاداری به پیمان فطرت را از بشر باز جوید و نعمت های فراموش شده را به یاد آورد ، و با ابلاغ احکام الهی ، حجت بر او تمام شود  توانمندی های پنهان شده عقل را آشکار سازد و نشانه های قدرت خداوند را معرفی کنند این همان معنای نبوت است . کسی که خداوند را به یگانگی شناخت و به بعثت انبیا ایمان آورد می داند که بازگشت همه به سوی یگانه بی همتاست و از راه برهان عدالت که می گوید دنیا ظرفیت پاداش و کیفر افراد را ندارد و نیز واقعیت های تاریخی که زنده شدن مردگان را گواهی می دهد و تشابه خواب به مرگ ثابت می کند که معاد و بازگشت همه به سوی پروردگار است .

و نیز می آید که از صفات خداوند عدل جز اصول دین است که در لغت یعنی هر چیزی در جای مناسب خود قرار گیرد که این معنا در کل جهان آفرینش حکم فرماست  . پس  از عدل امامت از نگاه شیعه جز اصول دین است ، امام آمده تا بشر در کنار او به تکامل معنوی برسد و پاسدار شریعت باشد . رهبر سیاسی و اجتماعی انسان باشد و حجت بر مردم تمام شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :