يکشنبه - 2019 فوريه 17 - 12 جمادي الثاني 1440 - 28 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196717
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1388 14:43
تعداد بازدید : 91

رؤیا ازدیدگاه آیات وروایات-کوثر

رؤیا ازدیدگاه آیات وروایات

رؤیا یکی از واقعیت های زندگی و موهبت ها ی الهی به بشر می باشد که دارای آثار و فواید دنیوی و اخروی، جسمی و روحی بسیاری است، خصوصا رؤیای صادقه که بشارتی از سوی خداوند می باشد که می تواند در مسیر زندگی راهنما و راهگشا باشدو واقعیت های وجودی و نتایج اعمال انسان را به تصویر بکشدو نقاط ضعف و قوت او و موانع و مشکلات راه و کلید آن ها را به او بنماياند تا انسان به کمال مطلوب دست یابد. رؤیا در قرآن از جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که یکی از سوره های بزرگ و زیبا ترین قصه قرآن حول محور سه رویا و تعبیر آن ها می باشد.روایات نیز در سطح وسیعی به موضوع رؤیا و مباحثی مانند انواع رؤیا، منشأ رؤيا آثار و فواید رویا و تعبیـر آن پرداختـه اند.از آنجـا که رؤیا ها تحت تاثیر عوامل مکانی، زمانی، روحـی و جسمی شخص خـواب بین قرار دارد به هیـچ وجـه نمی تواند دلیل قاطع و حجت کاملی برای انسان باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر / سال:

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

رؤیا ازدیدگاه آیات وروایات

1388

مریم طاهری مشعوف

آقای هادی کاکایی

خانم شهربانو محلاتی

   

   رؤیا، انواع رؤیا، آثار رؤیا،

حجیت رؤیا، تعبیر رؤیا.

 

چكيـــــــــــــــــــــده

   رؤیا یکی از واقعیت های زندگی و موهبت ها ی الهی به بشر می باشد که دارای آثار و فواید دنیوی و اخروی، جسمی و روحی بسیاری است، خصوصا رؤیای صادقه که بشارتی از سوی خداوند می باشد که  می تواند در مسیر زندگی راهنما و راهگشا باشدو واقعیت های وجودی و نتایج اعمال انسان را به تصویر بکشدو نقاط ضعف و قوت او و موانع و مشکلات راه و کلید آن ها را به او بنماياند تا انسان به کمال مطلوب دست یابد. رؤیا در قرآن از جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که یکی از سوره های بزرگ و زیبا ترین قصه قرآن حول محور سه رویا و تعبیر آن ها می باشد.روایات نیز در سطح وسیعی به موضوع رؤیا و مباحثی مانند انواع رؤیا، منشأ رؤيا آثار و فواید رویا و تعبیـر آن پرداختـه اند.از آنجـا که رؤیا ها تحت تاثیر عوامل مکانی، زمانی، روحـی و جسمی شخص خـواب بین قرار دارد به هیـچ وجـه نمی تواند دلیل قاطع و حجت کاملی برای انسان باشد.

  از این رو فقها نیز  حجیّت رؤیا را به لحاظ فقهی در هیچ صورتی نپذیرفته اند. رؤیا ها تنها در حدّ الهام، پند، عبرت، یاد آوری، مفید و هدایت بخش هستند و اعتماد کامل و بر داشت قطعی از رؤیا ها موجب ضربه و تعارضات روحی می گردد.

 بنا بر این تعبیر رؤیا باید عاقلانه صورت گیرد. در این تحقیق روش  به صورت توصیفی-تحلیلی می باشد واز شیوه کتابخانه ای جهت جمع آوری اطلاعات استفاده شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :