دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196713
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1388 14:23
تعداد بازدید : 98

بررسی مذهب تشیع درآیات وروایات-کوثر

بررسی مذهب تشیع درآیات وروایات

با توجه به تعـدد گرایش هـای مختلف در جامعـه بشری ، آشنـایـی با مـذهـب تشیـّع که مـذهبی است که در کـلام رسـول خـدا ( صلی الله علیه و آله ) به عنوان فرقه ناجیه از آن نام برده شده است ، لازم به نظر می رسد ؛ لذا با توجه به این ضرورت مذهب تشیع مورد بررسی قرار گرفته است .

 

 

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر / سال: 1395

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی مذهب تشیع درآیات وروایات

 

1388

مرضیه السادات رحمانی

خانم خدیجه جلالی

خانم شهربانو محلاتی

مذهب، تشیع، آیات، روایات

چكيـــــــــــــــــــــده

با توجه به تعـدد گرایش هـای مختلف در جامعـه بشری ،  آشنـایـی با مـذهـب تشیـّع که  مـذهبی است که در کـلام رسـول خـدا ( صلی الله علیه و آله ) به عنوان فرقه ناجیه از آن نام برده شده است ، لازم به نظر می رسد ؛ لذا با توجه به این ضرورت مذهب تشیع مورد بررسی قرار گرفته است .

برخی افراد فـرو رفتـه در معـاصی و شهـوات در پـی آن بـوده اند کـه در سرپیـچی از فـرامیـن و دستـورات خـداونـد ، محبـت اهـل بیــت

 ( علیهم السلام ) را عذر و بهانه ای برای خویش قرار دهند . در حالی که آن بزرگواران این حبّ و دوستی را تنها وقتی که قرین اعمال صالح و فضائل اخلاقی همچون صدق و امانت و ورع تقوی شود کارساز دانسته اند.

 بعد از شناخت حق از باطل و آشنا شدن به مسیر هدایت باید به دنبال راهبری باشیم تا راه حرکت در مسیر حقیقت و کمال را برایمان روشن و طی این طریق را هموار سازد ، برای آن که آدمی به این حقیقت نائل آید نیاز به آن دارد که امام و مقتدای خویش را بشناسد تا در حرکت خویش مصمم باشد و چه مسیری برای شناخت بهتر است از طریق نور و هدایت ، و کلام خالق هستی و خدای قدیم و رب باقی که از اول خلقت تا نهایت آن را می شناسد و عالم است به ما کان و ما یکون .

در جمع آوری مطالب این تحقیق از روش کتابخانه ای استفاده شده است و شامل سه فصل می باشد که در ابتدا شیعه و دوران تاریخی آن مورد بررسی واقع شده و جانشینی حضرت علی ( علیه السلام ) به عنوان امام بلا فصل شیعه از طریق نصّ پیامبر ( صلی الله علیه و آله ) بررسی گردیده است.  سپـس برای شنـاخت این مـذهب و پیـروان آن به آیـات و روایـاتـی که در این مـورد و در بـاب فضائـل حضـرت علـی  (علیه السلام) به عنوان امام شیعه و پیروان حضرت نازل و روایت گشته  ، مطرح گردیده است ، و با مطالعه این تحقیق تا حدودی با وجود متعالی حضرت علی ( علیه السلام ) در مقام امامت و همین طور جایگاه پیرو این شخصیت وارسته تاریخ آشنا خواهید شد .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :