شنبه - 2020 مي 30 - 8 شوال 1441 - 10 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196704
تاریخ انتشار : 13 آذر 1395 13:4
تعداد بازدید : 240

تحقیق پایانی, مدرسه علمیه زینب(س) شاهد

آیات معاد در الحکمه المتعالیه فی الاسفار الاربعه و الشواهد الربوبیه فی المناهج السلوکیه

معاد جزء اساسی ترین دغدغه های اندیشه بشری است و حیطه ای نیست که تنها بتوان به واسطه عقل و تجربه بشر بدان دست یازید، درک جزئیات آن جهان و شناخت دقیق مشاهدات انسان در این مسئله جز با رجوع به کتب آسمانی، امکان پذیر نیست. و از این میان در وثاقت و تمامیت، آیات کریمه قرآن ارزش والایی دارد. روشنی بخشیدن به عقول بشری در این وادی با بهره گیری از این آیات، سبب هدایت بر سبیل حق و حقیقت را فراهم می آورد که پژوهشگر در این تحقیق ضمن توجه ویژه به آیات معاد در دو کتاب اسفار اربعه و شواهد الربوبیه به ایضاح دیدگاه ملاصدرا پیرامون دنیا و آخرت، شام مطالب چون تصویر ملاصدرا از دنیا و آخرت، تناسخ، معاد، سرنوشت و نفوس و تجسم اعمال و همچنین تحلیل و بررسی آیات معاد در مباحثی چون قیامت، موت، قبر، صور، حشر، صراط، خلود، بهشت، اعراف و جهنم می پردازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ..زینب شاهد (سلام الله علیها)...................................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آیات معاد در الحکمه المتعالیه فی الاسفار الاربعه و الشواهد الربوبیه فی المناهج السلوکیه

1385

 

سیده طلا مظلوم

 

سرکارخانم لیلا مظلوم

 

سرکارخانم خلقیان

معاد، تجسم اعمال، تناسخ، نفوس، قیامت، بهشت، جهنم

چکیده

زندگی پس از مرگ و بقا و فنای آن سالها در میان تمامی دانشمندان، متکلمان، مفسران و حتی مردم عادی مورد بحث بوده و می باشد. مسأله معاد بسیار گسترده است زیرا از یک جهان بسیار وسیع سخن می گوید و چون پیرامون عالمی است ناآشنا و از جهات زیادی با جهان ما متفاوت است، ولی به دو دلیل این مسأله جالب و جذاب است.

نخست آنکه به خاطر تازگی هایش، حس کنجکاوی هر انسانی را بر می انگیزد. دیگر اینکه، توجه به مسأله معاد و به خصوص جزئیات آن، اثر روانی و تربیتی فوق العاده سازنده ای در روح انسان و طبعاً در تمام زندگی او دارد.

شاید به همین دلیل در قرآن مجید آنقدر نکات ظریف و جالب و شنیدنی در مورد معاد دیده می شود که در مورد هیچ مسأله ای وجود ندارد.

وجود 1200 آیه در این مورد در مجموع قرآن مجید، که نزدیک به یک پنج آیات قرآن را تشکیل می دهد و در تمامی صفحات قرآن بدون استثناء ذکری از آن به میان آمده و بسیاری از سوره های اواخر قرآن به طور کامل، یا به طور عمده درباره معاد و مقدمات و علایم و نتایج آن سخن می گوید، شاهد و گویای این مدعا است.

همچنین در آیات متعددی انسان ها را دعوت به تفکر در آیات خودش می نماید و حتی در برخی از آیات قرآنی انسان ها را به خاطر عدم تفکرشان توبیخ کرده و از آنها بازخواست می کند که چرا تفکر نمی کنید و در آیه ای دیگر انسانی را که تفکر نمی کند به خاطر عدم فکر کردنش از حیوانات نیز تنزل داده مانند چهارپا و حتی بدتر از آنها معرفی می کند. همچنانکه می بینیم آیات، طرف مقابل کتاب قرآن و آیات الهی را عقل مردم می دانند و می فرمایند که اگر قرار باشد انسان ها بتوانند به وسیله این آیات قرآن به هدایت برسند باید از ابزار عقل کمک بگیرند و نمی توانند بدون کوچکترین تفکر به سعادت برسند. بر این اساس وقتی که قرآن متوجه افرادی می گردد که به خود کوچکترین زحمتی برای اندیشیدن نمی دهند آنها را در سوره محمد (ص) سخت مورد توبیخ قرار داده و می فرماید: « آیا در قرآن اندیشه نمی کنند یا بر قلب هایشان قفل های مخصوص آنها خورده است». در این بین بعضی از فلاسفه و دانشمندان اسلامی هر یک در حد بضاعت خود و زمان و مکان و شرایط دوران زندگی بدان پرداخته اند که در این تحقیق آرای ملاصدرا مورد بررسی و دقت نظر قرار گرفته است.

همچون نگاه صدرایی پیرامون دنیا و آخرت، تناسخ، معاد، سرنوشت نفوس و تجسم اعمال با تکیه بر آیات قرآنی به چنان درجه ای از اعتبار و استحکام رسیده که موجب حیرت و شگفتی علما و فضلای طریق معرفت گردیده است.

تبیین و بررسی آیات مربوطه به سرنوشت نفوس، قیامت، موت و قبر، خلود و بهشت و جهنم از جمله مواردی می باشد که مورد بررسی دقیق قرار گرفته و از محکمات آیات قرآنی در این خصوص استفاده های فراوان شده است.

دقت نظر در آرای ملاصدرا حاوی نکات فراوانی است که ما را در شناخت هر چه بیشتر زندگی پس از مرگ و تبیین آن با چراغ هدایتی همچون قرآن کریم یاری و رهنمون می سازد.

کلید واژه ها:معاد، تجسم اعمال، تناسخ، نفوس، قیامت، بهشت، جهنم

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :