دوشنبه - 2020 ژوئن 01 - 10 شوال 1441 - 12 خرداد 1399
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196664
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1388 11:42
تعداد بازدید : 140

وسواس درطهارت وعبادت وارائه راهکارهای درمانی-کوثر

وسواس درطهارت وعبادت وارائه راهکارهای درمانی

تعدادي از افراد جامعه با مشكل وسواس روبرو هستند. اين اختلال در ميان افراد مذهبي جامعه نیز به چشم مي خورد.وسواس از التهاب روح و احساسات متراكم سرچشمه مي گيرد. احساس ناامني، منع هاي شديد، سرزنش شدن و... نقش مهمي در رشد آن دارد. فرد مبتلا با اعمال تكراري براي خود مشكلاتي ايجاد مي كند و هنگام عبادت به جاي خرسندي قلبي خود را دور از سعادت و لذت مناجات مي يابد. در صورتي كه افراط در هر كاري خواه در عبادت باشد يا در طهارت و نجاست و... ، آن جا كه به ضرر روحي منتهي گردد اسلام به عنوان پيشگيري از فسادش در جامعه از آن منع مي كند.

 

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه : كوثر / سال:

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

وسواس درطهارت وعبادت وارائه راهکارهای درمانی

 

1388

سمیرا احمدی نیاسری

خانم فاطمه سادات موسوی

فاطمه سلیمانی

 

وسواس،طهارت، عبادت، شيطان.

 

چكيـــــــــــــــــــــده

تعدادي از افراد جامعه با مشكل وسواس روبرو هستند. اين اختلال در ميان افراد مذهبي جامعه نیز به چشم مي خورد.وسواس از التهاب روح و احساسات متراكم سرچشمه مي گيرد. احساس ناامني، منع هاي شديد، سرزنش شدن و...  نقش مهمي در رشد آن دارد. فرد مبتلا با اعمال تكراري براي خود مشكلاتي ايجاد مي كند و هنگام عبادت به جاي خرسندي قلبي خود را دور از سعادت و لذت مناجات مي يابد. در صورتي كه افراط در هر كاري خواه در عبادت باشد يا در طهارت و نجاست و... ، آن جا كه به ضرر روحي منتهي گردد اسلام به عنوان پيشگيري از فسادش در جامعه از آن منع مي كند.

عمر گرانمايه را در اين بيماري صرف كردن و آن را به هدر دادن زيان هاي بسياري به بار مي آورد. جز عوارض رواني، عوارض جسمي فراوان از قبيل بي خوابي، بي قراري و بيماري هاي قلبي ايجاد مي كند. آفت اجتماعي اش نيز منزوي شدن و دوري از مردم است. علاجش غير از ضرورت فردي، نوعي نياز مبرم اجتماعي است در احاديث و روايات به روش ها و فنون شناختي، معنوي عملي و دارويي براي درمان اين اختلال اشاره شده است كه  آگاهي از اين موارد مي تواند به آرامش جسمي و روحي فرد وسواسي كمك كند. روش تحقيق به صورت توصيفي و تحليلي است. و روش جمع آوري اطلاعات به صورت كتابخانه اي مي باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :