دوشنبه - 2019 مي 20 - 16 رمضان 1440 - 30 ارديبهشت 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196585
تاریخ انتشار : 11 آذر 1395 7:39
تعداد بازدید : 264

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

ضرورت فراگیری علوم اهل بیت(علیهم السلام)

تأکید بر اهمیت اشتغال به تحصیل معارف اسلامی


امام رضا(علیه السلام) فرمود:

رحم الله عبدا احیا امرنا (یعنی)، یتعلم علومنا و یعلمها الناس فان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا.

خداوند رحمت کند کسی را که امر ما را زنده کند. یعنی علم ما را فراگیرد و به مردم بیاموزد.

زیرا اگر مردم بر سخنان نیک ما آگاهی پیدا کنند قطعاً از ما پیروی خواهند کرد. (عیون اخبار الرضا ج 1 ص 620)

بنابر فرمایش امام(ع) هرکس به اندازه تلاش خود می تواند در مرتبه ای از مراتب احیاکنندگان دین قرار بگیرد.

در حدیث داریم که شخصی که چهل حدیث از احادیث ما را حفظ کند خداوند او را در روز قیامت عالم و فقیه مبعوث می کند. منزلت مردم را به اندازه روایتی که از ما اهل بیت نقل می کنند بشناسید. (یعنی هرکس بیشتر و بهتر روایت کند مقامش بالاتر است. (اصول کافی ج 1 ص 62-64)


تأکید آیت الله بهجت به انس  ارتباط با روایات اهل بیت(ع)


آیهًْ الله بهجت می فرمود:

ما باید با احادیث سر  کار داشته باشیم و آنها را مطالعه کنیم. چرا که شفا در اینهاست. چقدر زشت است که مثلاً بگویند: امام زمان(ع) در خیابان صفائیه قم به منبر رفته اند و ما بی اعتنایی کرده  در آن مجلس شرکت نکنیم. به هر اندازه از بیانات اهل بیت(ع) دور باشیم، از خود ایشان دوریم. ممکن است به خاطر کثرت مراجعه به احادیث برای ما علم مطالب پیدا شود و مذاق ائمه(ع) برای ما معلوم گردد. اگر به واسطه عدم مراجعه به روایات معصومین(ع) چیزهایی از ما فوت شود که مأذون نباشیم، چه عذری خواهیم داشت؟


ایشان نقل می کنند:

در مدرسه شیرازی سامرا در سوم رجب و روز وفات امام هادی(ع) روضه بود. واعظی پیرمرد که سیدی لاغر اندام و بزرگوار بود، منبر رفت. واقعاً منبری عجیب بود. تمام منبر او روایات بود. مانند او را تاکنون ندیده ام. از اول تا آخر منبر کلمه ای غیر از روایت نگفت. هرگاه حدیث مشکلی را می خواند، بلافاصله آن را با حدیثی دیگر شرح می داد. غالباً نیز احادیث کوتاه می خواند.


واقعاً از کمالات انسان است که یک ساعت صحبت کند و از خود هیچ نگوید. والآن تعجب می کنم که او چگونه مصیبت خواند. بله عکسش را هم دیده ام که در منبر حتی یک روایت هم گفته نمی شود و همه اش بحث سیاسی است (نکته های ناب ص 56-74-90)


اهمیت مجلس علم آموزی
درباره اهمیت شرکت در مجالس اهل بیت و فراگیری علوم اسلامی، مرحوم آیهًْ الله بهجت می فرمود:

یک وقتی من آیهًْ الله سیدعلی قاضی را در عالم رؤیا دیدم. به من گفت:

اگر تعارضی میان درس از یک طرف  نماز جماعت (و یا نماز اول وقت) از سویی دیگر پیش آمد، درس و بحث مقدم است. چون نماز جماعت مستحب بوده و درس و کلاس واجب است (زمزم عرفان ص 67)


روشن است که مقصود ایشان از طرح این مطلب، تأکید بر اهمیت اشتغال به تحصیل معارف اسلامی است، نه اینکه عادت کنیم نماز را از وقتش به تأخیر بیندازیم.


همچنین شهید مطهری نقل می کند:

مرد انصاری از رسول خدا(ص) پرسید: اگر همزمان تشییع جنازه شخصی باشد و یک مجلس علمی که از آن بهره مند می شویم، تشکیل شود، شرکت در کدامیک بهتر است؟


پیامبر فرمود:

چنانچه افرادی هستند که همراه جنازه بروند  آن را دفن کنند، بهتر است در مجلس علم شرکت کنی. زیرا حضور در جلسات علمی از حضور در هزار تشییع جنازه و از هزار عیادت بیمار و از هزار شب عبادت و هزار روز روزه و هزار درهم تصدق و هزار حج غیر واجب و هزار جهاد غیر واجب بهتر است.

حضور در محضر عالم کجا و شرکت در تشییع جنازه کجا؟ مگر نمی دانی، به وسیله علم است که خدا اطاعت می شود و به وسیله علم است که عبادت خدا صورت می گیرد. خیر دنیا و آخرت توأم با دانش است. همانطور که شر دنیا و آخرت با جهل و نادانی توأم است (داستان راستان ص 370)


مطلب را با سخنی از امام حسین(ع) به پایان می بریم:

هر کس در مجلسی حضور یابد که در آن امر ما احیاء می شود، در روزی که قلب ها می میرند، قلب او نمی میرد.

(ترجمه الخصائص الحسینیه ص 192).

محمدمهدی رشادتی معارفی از کیهاننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :