دوشنبه - 2018 آگوست 20 - 9 ذيحجه 1439 - 29 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195573
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1388 9:34
تعداد مشاهدات : 102

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

توبه از ديدگاه قرآن و حديث

تحقیق پایانی سرکار خانم صغری داوودی با عنوان«توبه از ديدگاه قرآن و حديث»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

توبه از ديدگاه قرآن و حديث

1388

 

صغري داودي

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

طوبی شاکری

 

توبه و بخشايش الهي، حكمت و فضل خدا، گناه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

توبه در لغت به معناي رجوع و برگشتن است و در اصطلاح بازگشت از گناهِ گفتار و كردار و انديشه است و به عبارت ديگر ترك گناهان كنوني و عزم بر ترك آنها در آينده و تلافي و تدارك تقصير گذشته است.

اگر انسان گناهكار بداند كه خداوند سنتي را نيز براي گناهكاران قرار داده و آن راه توبه و استغفار است و تصميم به ترك گناه و بداند كه از راه توبه مي تواند در مسير صالحان قرار گيرد، در چنين حالي دست از گناه كشيده و به صلاح و تقوي روي آورد كه اين همان حكمت تشريع توبه است. توبه كردن از همه گناهان واجب است به اجماع جميع علماي امت و صريح آيات قرآني. توبو الي الله جميعا ايها المومنين لعلكم تفلحون؛ اي اهل ايمان به درگاه خداوند توبه كنيد باشد كه رستگار شويد.

يكي از بحث هاي فقهي توبه، وجوب فوري آن است و در اين مورد خرد بر فوريت آن داوري مي كند، زيرا مرگ هر لحظه انسان را تهديد مي كند.

حقيقت توبه اين است كه وقتي بنده علم يقيني پيدا كرد كه گناهاني كه از او سرزده بين او و محبوبش حائل و مانع است از اين علم درد و  اندوهي در دل او به سبب از دست دادن محبوب برانگيخته مي شود و از گناهاني كه از او سر زده متاسف مي گردد و دردمندي او پشيماني ناميده مي شود و زماني كه پشيماني بر دل او چيره گشت حالت ديگري به نام اراده و قصد نسبت به ترك گناهي كه ملازم اوست بر او عارض شود، قصد تلافي آنچه در گذشته از دستش رفته است. توفيق به توبه صحيحه كامل با حفظ شرايط تن از امور مشكله است و توبه كامل در حقيقت با خشيت قلب و ارتعاش بدن همراه است.

واژه نصوح از ماده «نصح» به معناي خيرخواهي خالصانه است و مراد از توبه نصوح، توبه خالص و كامل است كه داراي شرايط پشيماني قلبي، استغفار زباني و ترك گناهان در حال و آينده مي باشد.

توبه داراي دو ركن است، كه يكي از آنها كه ركن ركين اوست ندامت و پشيماني از گناهان و ديگري عزم بر برگشت ننمودن بر آن براي هميشه است.

توبه داراي شرايطي است كه رد حقوق خالق و مخلوق از مهم ترين آنهاست.

خوف از خدا و به ياد مرگ بودن و امداد غيبي از زمينه هايي است كه سبب موفقيت به توبه كردن مي شود.

محبوبيت نزد خداوند، بهشتي شدن، افزايش رزق و روزي از فضايل بي شمار توبه مي باشند.

بهترين هديه و نعمتي كه خداوند به انسان ها عطا كرده است توبه است، كه زيباترين توبه ها، توبه حضرت آدم مي باشد، خداوند كلماتي كه آدم با آنها توبه كرد را به او آموخت. بايد دانست كه ياس از رحمت خدا و ترس از جبران خطاها و به تاخير انداختن توبه و كوچك ديدن گناهان از موانع توبه كردن است.

بدعت گذاشتن در دين، گناهان مربوط به حق الناس و توبه هنگام فرا رسيدن مرگ، از توبه هايي هستند كه به درگاه خدا پذيرفته نمي شوند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :