دوشنبه - 2018 آگوست 20 - 9 ذيحجه 1439 - 29 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195569
تاریخ انتشار : 1 مرداد 1388 9:27
تعداد مشاهدات : 143

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

بررسی ماهیت مرگ از نظر قرآن و روایات

تحقیق پایانی سرکار خانم زهره شهرابی فراهانی با عنوان«بررسی ماهیت مرگ از نظر قرآن و روایات»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی ماهیت مرگ از نظر قرآن و روایات

1388

 

زهره شهرابی فراهانی

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

طوبی شاکری

 

موت،  ماهیت مرگ، مرگ مؤمن و کافر، احتضار، برزخ

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اندیشه پیرامون مرگ همواره همراه آدمی بوده است و آرزوی جاودانه زیستن و داشتن هستی نامحدود جزء خواسته های دست نیافته انسان بوده اند.

مرگ به معنای مردن، موت، فنا و از بین رفتن است و به صورت استعاره برای حالتهای گران وسخت مانند فقر و پیری و... بکار می رود. مرگ در قرآن به دو نوع اجل «به طورمعلق» و اجل «مسمی» تقسیم می شود.

مردن در منطق قرآن تباهی نیست بلکه انتقال است ویک قانون الهی فراگیری می باشد و مرگ امری وجودی نیستی نسبی است یعنی نیستی در یک نشئه و هستی در نشئه دیگر.

مرگ های دشوار و آسان مخصوص دو دسته از مردم است که یکی از ظالمان گناهکاران و دیگری پرهیزگاران است.درهمه دسته های انسانی «ناقصان، متوسطان وکاملان »نوعی ترس ونگرانی از مرگ وجود دارد که دلیل ومیزان آن متفاوت است اگر عبارتی و ذکری در قلب وباطن وارد شده باشد در زمان جان کندن وحضور مرگ از یاد انسان نمی رود، وغیر این صورت با اهوال ومصیبات موت همه محو ونابود می شود.برای اینکه سکرات مرگ بر انسان آسان شود، باید صله رحم ونیکی به پدر ومادر کند و نزد محتضر سوره یس و صافات وکلمات فرج خوانده شود.

درهنگام مرگ حجابهای مادی از چشمان برداشته می شود و زندگی پس از مرگ خود را می بیند،  با ورود به عالم برزخ نشئه ای از قیامت خود را خواهد دید و برزخش یا باغی از باغهای بهشت یا گودالی ازگودالهای جهنم است یا حیران، وبلاتکلیف از نوع مردم متوسط است ویا امیدوار به فضل پروردگارش می باشد.

روح مومنان دربرزخ باهم ارتباط دارد و از احوال کسانی که در دنیا هستند جویا می شوند و وضع کافران در برزخ بعد از سوال قبر وفشار قبر، قبرشان گودالی از گودالهای دوزخ می شود و همیشه در هول وهراس هستند تا حضرت قائم عجل الله و تعالی فرجه الشریف  ظهور کند و خداوند آنها را محشور گرداند و گردنهای آنها زده شود وبه آتشی دائمی وهمیشگی وارد می شوند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :