سه شنبه - 2017 نوامبر 21 - 3 ربيع الاول 1439 - 30 آبان 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195542
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1393 13:32
تعداد مشاهدات : 117

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

تعامل در سایه شکل گیری جامعه ی دینی با محوریت آیه 29 سوره فتح و با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری

تعامل هر کشوری با دوستان و دشمنان خود در سایه­ی آموزه­های دینی آن کشور شکل می­ گیرد و شایان توجه است که ملت ­ها و امت ­ها یکدیگر را بواسطه این خصوصیات می­ شناسند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تعامل در سایه شکل گیری جامعه ی دینی با محوریت آیه 29 سوره فتح و با تأکید بر بیانات مقام معظم رهبری

 1393

 

مریم مصدق

 

 طیبه رضایتی

 

طوبی شاکری

 

جامعه نبوی، جامعه دینی، شدت با کفار، رحمت با دوستان، عبادات فردی و اجتماعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تعامل هر کشوری با دوستان و دشمنان خود در سایه­ی آموزه­های دینی آن کشور شکل می­ گیرد و شایان توجه است که ملت ­ها و امت ­ها یکدیگر را بواسطه این خصوصیات می­ شناسند. اسلام نیز به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی سیره ی خاصی در این موضوع دارد و همین سیره ممتاز اسلام در فرایند شکل­ گیری و خصایص اخلاقی او در ارتباط با خودی ها و غیر خودی­ ها، منجر به دو معرفی تاریخی از جامعه اسلامی شده است و قرآن نیز بر این دو تعریف و توصیف صحه می­ گذارد. یک تعریف از زبان حضرت موسی در تورات که سیر متعالی شکل­ گیری جامعه نبوی را اینگونه توصیف می­ کند که مسلمانان مانند بزری هستند که سر از زمین بیرون می­ آورند و در سایه مراقبت­ ها تنومند می­شوند تا آنجا که مستقل شده و روی پای خویش می­ ایستند و سایر جوامع دوست و دشمن را شگفت ­زده می کنند. تعریف دیگر از زبان حضرت عیسی و در انجیل ذکر شده است که مسلمانان را در برابر کافران سرسخت و نفوذ ناپذیر و در میان خودشان مهربان و متحد و در برابر خدای متعال خاضع به تصویر می­ کشد.

این تحقیق، هریک از این خصوصیات ذکر شده برای اسلام در دو دین بزرگ پیش از آن را بر اساس نکات تفسیری و همچنین مصادیقی از تاریخ اسلام و بیانات حضرت آیت ­الله خامنه ­ایحفظه­ الله  را شرح و بسط داده است و حدود و صغور و الزامات و نکات آن­ ها را بیان نموده است.

نکته اساسی و کاربردی در این رابطه، بسط جامعه نبوی به کل تاریخ و نه فقط آن اجتماع صدر اسلام است که این مسئله بواسطه قید معیّت که در آیه کلیدی این تحقیق یعنی آیه بیست و نه سوره مبارکه فتح آمده، تصریح شده است. بر این اساس کلیه کسانی که متمسک به پیامبر اکرم(ص) باشند و نه فقط همراهی زمانی با ایشان، در واقع همراهان ایشان خواهند بود و اینانند که به شکلی متعالی رشد کرده و بلوغ می­ یابند و تحت تعلیمات ایشان رفتارهای درونی و بیرونی خویش را تنظیم می­ کنند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :