دوشنبه - 2018 ژولاي 16 - 4 ذيقعده 1439 - 25 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195540
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1393 13:23
تعداد مشاهدات : 138

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

عوامل سقوط انسان در قرآن

وضوع این مجموعه شناخت عوامل اصلی سقوط انسان در قرآن است. انسانی که مقام خلیفه الله دارد و خداوند آن را بر سایر مخلوقاتش برتری داده است. از این­رو قرآن کریم هدف از خلقتش را که همان رسیدن به کمال و قرب باری تعالی و استفاده از رحمت بی­پایان الهی نمایان می­سازد و با به تصویر کشیدن هویت واقعی انسان حرکت را هموار می­کند و انتخاب این را بر عهده خود انسان می­گذارد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عوامل سقوط انسان در قرآن

 

1393

 

 مریم جهانشاهلو

 

بهناز زندیه

 

 محمد روحی

 

انسان، سقوط، قرآن، هوای نفس، حبّ دنیا، شیطان

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع این مجموعه شناخت عوامل اصلی سقوط انسان در قرآن است. انسانی که مقام خلیفه الله دارد و خداوند آن را بر سایر مخلوقاتش برتری داده است. از این­رو قرآن کریم هدف از خلقتش را که همان رسیدن به کمال و قرب باری تعالی و استفاده از رحمت بی­پایان الهی نمایان می­سازد و با به تصویر کشیدن هویت واقعی انسان حرکت را هموار می­کند و انتخاب این را بر عهده خود انسان  می­گذارد. در این موضوع به بررسی مباحثی من­جمله حقیقت انسان که در واقع بُعد روحانی انسان است و شناخت انسان کامل و ویژگی­های این انسان و اینکه تمام موجودات عالم همگی دارای غرض و غایتی هستند اما هدف نهایی خلقت همه اینها همانا خلقت انسان و تعالی وجود اوست.

این پژوهش در بعد اخلاقی با استفاده از کتب تفسیری و سایر کتب اخلاقی مربوط درصد بیان این است که انسان به وسیله چه عواملی از این جایگاه رفیع انسانی خارج می­شود و به مقام پست حیوانی می­رسد که به بررسی سه عوامل اصلی هوای نفس و حبّ دنیا و شیطان پرداخته که این عوامل چگونه و از چه راهی در انسان اثر می­کند و شیطان چگونه از راه هوای نفس برانسان اثر می­کند و از این راه رفتار او را تأیید یا تغییر می­دهد و اینکه دنیا و هوای نفس در حقیقت کاملاً مربوط به یکدیگرند و دنیا موضوع هوای نفس قرار می­گیرد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :