شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194757
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1387 13:52
تعداد بازدید : 161

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی انفاق و آثار آن در قرآن و سنت

انفاق یکی از مصادیق تعاون و مشارکت های اجتماعی است . در انفاق پیش از آن که جنبه اقتصادی مطرح باشد و اهداف مالی و اقتصادی را مدنظر داشته باشد ، منعطف به ارزش های معنوی است و نماد آینه زیبایی از ایثار و فداکاری و انسان دوستی و تکریم بندگان خدا را مجسم می سازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی انفاق و آثار آن در قرآن و سنت

1387

معصومه بهرامی

فاطمه ایمانی

فرزانه نیکوبرش راد

آثار ، انفاق ، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

انفاق یکی از مصادیق تعاون و مشارکت های اجتماعی است . در انفاق پیش از آن که جنبه اقتصادی مطرح باشد و اهداف مالی و اقتصادی را مدنظر داشته باشد ، منعطف به ارزش های معنوی است و نماد آینه زیبایی از ایثار و فداکاری و انسان دوستی و تکریم بندگان خدا را مجسم می سازد . انسان در نظام اجتماعی دارای ارزش والایی است و حفظ حرمت او بر همگان واجب است . انفاق در اسلام جایگاه و ارزشی بس والا دارد که در آیات و روایات مربوط به آن ، به وضوح به چشم می خورد .

روش جمع آوری مطالب این تحقیق به صورت کتابخانه ای و روش تحقیق نیز تحلیلی توصیفی می باشد . خداوند در قرآن به شکل زیبا و با تمثیل های جالب ، مسئله انفاق را بیان نموده است که برای فهمیدن دقیق این آیات ، از تفاسیر معتبر شیعی استفاده شده است . این تحقیق دارای چهار فصل می باشد .

    انفاق واژه ای قرآنی که در لغت به معنای بذل و بخشش مال و در اصطلاح صرف کردن مال در مصارف نیکوکارانه . انفاق در این تحقیق از دو دیدگاه تقسیم شده است که یک بار به واجب و مستحب و بار دیگر مالی و غیر مالی . صفات مستحقین انفاق نیز بیان شده است .

    در این که نفس محترمی مورد تعدی قرار گیرد و آبروی انسان بی جهت از بین رود ، در آیات و روایات منع شده است و نسبت به عواقب آن هشدار داده است . گستره این بحث تا جایی است که در قرآن درباره کسی که انفاق می کند ، اما پی در پی منت می رساند و نیازمند را به دیده تحقیر کننده می نگرد ، آمده است ؛ که انفاق او پذیرفته نیست . بهتر است که تقاضای او را با نرمی پاسخ گویند . خداوند خواسته است که نیاز محرومان را به دست هم نوعانشان و به قصد قربت و اخلاص برآورده گردد و همگان در امر انفاق مشارکت نمایند تا حس عطوفت و یکرنگی شیوع یافته و روح کینه توزی از بین برود

    ایثار ، بی ریا بودن ، اخلاص ، انفاق بهترین ها ، مداومت و رعایت اعتدال از مهمترین ویژگی های انفاق که با توجه به احادیث و آیات قرآن بیان شده است . تکامل روح زائل کننده رذیله بخل و سیادت و آقایی و آمرزش گناهان فزونی اموال از آثار فردی و تعدیل ثروت و نابودی تکاثر و رفع نابسامانی اجتماعی و تاثیر در اقتصاد از آثار اجتماعی انفاق است . شیوع ربا و فقر و خرج شدن مال در راه معصیت از پیامد های عدم انفاق و راه کارهای ترویج آن از طریق تربیت و تبلیغ می باشد .

     نتیجه این که با توجه به شرایط و ضوابط که درباره انفاق ارزشمند بیان گردید ، افراد با نوع صحیح انفاق آشنا می گردند و هر نوع انفاقی نمی نمایند . اگر در جامعه ای ربا و فقر شیوع پیدا کرده باشد باید بدانیم که در آن جامعه به انفاق اهمیت داده  نشده است  و باید از طرق مختلف با راه کار های گوناگون این امر را در آن جامعه گسترش داد .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :