شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194753
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1388 13:42
تعداد بازدید : 138

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

بررسی رابطه فقه و اخلاق

این پژوهش بر آن است مشخص کند میان فقه و اخلاق رابطه جدا ناپذیری وجود دارد . البته دراین زمینه تلاشهایی صورت گرفته وجای خالی فقه الاخلاق به خوبی احساس می شود .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی رابطه فقه و اخلاق

 

 

 1388

 

 اعظم شفیعی

 

عنایت الله شریفی

 

طوبی شاکری

 

فقه، اخلاق، رابطه مقایسه ای و هم سنجی، رابطه تأثیر وتأثری 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


این پژوهش بر آن است مشخص کند میان فقه و اخلاق رابطه جدا ناپذیری وجود دارد . البته دراین زمینه تلاشهایی صورت گرفته وجای خالی فقه الاخلاق به خوبی احساس می شود .

به همین دلیل این سوال پیش می آید که آیا میان این دو علم رابطه ای برقرار است یا از یکدیگر جدا و رابطه ای میان آنها برقرار نیست ؟

بنابراین اگر چه این دو عین یکدیگر نیستند ولی در موضوع،منابع،هدف،روش فقیه وعالم اخلاقی در برخورد با سنت در قلمرو یکسری شباهت هایی دارند گر چه تفاوت هایی نیز میان آنها وجود دارد و به این نتیجه خواهیم رسید که فقه مقدمه اخلاق است وتا فردی واجبات را انجام ندهد به پله های بعدی از جمله مستحبات ومکروهات فقهی که اکثرأ اخلاقی اند نخواهند رسید. درواقع این مستحبات و مکروهات را فقیه تولید میکند و اخلاق استفاده می کند از طرفی مسایلی مانند غیبت و دروغ و.....هستند که اخلاق تولید می کند وفقه حکم آنها که حرمت است بیان می کند در واقع می توان گفت اخلاق اصل و فقه فرع است و نماز ،روزه،حج،پرهیز از محرمات وانجام همه واجبات برای پاک شدن از رذایل اخلاقی در رسیدن به کمالات انسانی است . پس کسی که قايل به جدایی این دو علم است به معنا ی عمیق این دو علم پی نبرده است در پایان نیز باید اشاره کرد ، دربررسی این دو علم ،بیشتر از کتب فقهی اصولی واخلاقی بهره برداریم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :