دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194749
تاریخ انتشار : 10 آذر 1387 13:34
تعداد بازدید : 161

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

تحلیل تطبیقی قیام امام حسین (علیهم السلام) و قیام امام خمینی

در اين تحقيق به بررسي علل قيام امام حسين(ع) پرداخته و مولفه هاي اصلي چون تكليف الهي امام و حاكميت طاغوت و تغيير سنت ها و ايجاد بدعت ها مورد مطالعه قرار گرفته بعداز پیامبراسلام دینی که اورده بوددچار تغییرات بسیاری شد و این امر در زمان معاویه به اوج خود رسید گسترش بدعت ها بجای سنت ها.به حکومت رسیدن معاویه که که خلافت اسلامی را به یک سلطنت تبدیل کرده بود.بیت المال بجای استفاده برای مردم صرف عیاشی ها وساختن کاخهای باشکوه می شد تا جایی که امام حسین (ع) دین جدش را در خطر دید و احساس نموداگر اقدامی ننماید از اسلام جز نامی چیزی باقی نمانده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تحلیل تطبیقی قیام امام حسین (علیهم السلام) و قیام امام خمینی 


 1387

 

 نجمه بابائی

 

مریم زارعی اقدم

 

طوبی شاکری

 

تحليل ، تطبيق، قيام، انقلاب

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در اين تحقيق به بررسي علل قيام امام حسين(ع) پرداخته و مولفه هاي اصلي چون تكليف الهي امام و حاكميت طاغوت و تغيير سنت ها و ايجاد بدعت ها مورد مطالعه قرار گرفته بعداز پیامبراسلام دینی که اورده بوددچار تغییرات بسیاری شد و این امر در زمان معاویه  به اوج خود رسید گسترش بدعت ها بجای سنت ها.به حکومت رسیدن معاویه که که خلافت اسلامی را به یک سلطنت تبدیل کرده بود.بیت المال بجای استفاده برای مردم صرف عیاشی ها وساختن کاخهای باشکوه می شد تا جایی که امام حسین (ع) دین جدش را در خطر دید و احساس نموداگر اقدامی ننماید از اسلام جز نامی چیزی باقی نمانده است.

در مبحث دیگر علل قیام امام خمینی بررسی شده و مواردی چون تکلیف الهی حاکمیت طاغوت گسترش فساد توسعه و ایجاد ساواک گسترش اسلام زدایی درکشوری اسلامی .امام خمینی نیز شرایط کشور ایران رااینگونه دیدکه دین ودینداری مردم جای خود را به فساد وفحشا و تباهی انان  داده  است و همين مولفه ها را با قيام امام حسین( ع )مقایسه نمودیم شباهنهای زیادی یافت شد.

اهمیت  این مسأله در آثاری چون اصلاح مفاسد امت اسلام-تلاش برای تشکیل حکومت اسلامی رسوایی ظلم احیای امربه معروف ونهی از منکر ظهور قیامهای متعدد والگویی جهانی برای قیام است.

 سوالاتی که در این پژوهش مطرح می شود این است که علل قيام امام حسين چه بود؟ همچنین علل قيام امام خميني چه بود؟ تاثیراتی که عاشورا بر انقلاب اسلامي گذاشته است چیست؟

 حاصل آنکه در بررسی اثار انقلاب اسلامی نشان داد که این انقلاب بسیار شبیه  قیام عاشورااست  سرنگونی طا غوت- پایان دوران سلطه بیگا نگان – تشکیل حکومتی اسلامی –استقلال همه جانبه و ایجادبصیرت جهانی همه این موارد نشاندهنده این امر است که الگو ی  انقلاب  اسلامی ایران هم در رهبری هم در علل و هم دراهداف. قیام کربلاست واکنون  انفلاب اسلامي ايران که امتداد انقلاب عاشورائیان است مو جب بصیرتی جهانی شده وخود الگویی  عینی  برای سایر ملتهای در بند و عبرتی برای حکومتهای طاغوتی است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :