دوشنبه - 2019 مارس 25 - 19 رجب 1440 - 5 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194738
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1386 12:57
تعداد بازدید : 243

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

بررسی مراحل خلقت جنینی انسان در قرآن با رویکرد علمی الفت و دوستی در قرآن

موضوع مورد بررسي در این پژوهش بررسی مراحل خلقت جنینی انسان است، که یکی از ابعاد اعجاز علمی قرآن است قرآن در تلاش است که انسان خود را کشف کند. « من عرف نفسه فقد عرف ربه» ؛هرکس خود را شناخت به حقیقت پروردگار خود را نیز شناخت.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی مراحل خلقت جنینی انسان در قرآن با رویکرد علمی الفت و دوستی در قرآن

1386

 

شهرزاد شاهسون

 

 طاهره محسنی

 

عزت سادات میرخانی


جنین، لقاح ، خلقت، انسان ، نطفه 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع مورد بررسي در این پژوهش بررسی مراحل خلقت جنینی  انسان است، که یکی از ابعاد اعجاز علمی قرآن است قرآن در تلاش است که انسان خود را کشف کند. « من عرف نفسه فقد عرف ربه» ؛هرکس خود را شناخت به حقیقت پروردگار خود را نیز شناخت.

سوالی که در این پژوهش مطرح می شود این است که ابعاد وجودی انسان از نظر قرآن و تطبیق آن با علم پزشکی چگونه است؟

 ضرورت بحث در  شناخت اعجاز قرآن و خلقت انسان است.قرآن بر خلاف سایر مکاتب ، انسان را در طبیعت کرامت بخشیده ، وهمچنین چگونگی پیدایش انسان را مطرح می سازد و هم فلسفه خلقت او را در جهات و ابعاد مختلف وجودی انسان مورد بررسی قرار می دهد و از تمامی آیات چنین استنباط می گردد که انسان شریف ترین موجودات و مظهری از مظاهر بزرگ خداوندی و حتی بزرگترین آیه یا نشانه خداوند است.

منابع استفاده شده در این کار از کتاب هایی که به انطباق قرآن با علوم تجربی پرداخته اند بوده مثل تفسیر الجواهر از طنطاوی ، تفسیر نمونه از استاد مکارم شیرازی و همکاران ایشان ، اولین دانشگاه و آخرین پیامبر از دکتر پاکنژاد و ......

دامنه تحقیق به سه فصل تقسیم شده است که فصل اول آن به واژه خلقت و ارتباط آن با مسائل مختلف ( هستی، خداشناسی، معاد...) پرداخته و در فصل دوم هدف از خلقت اشاره شده است که هدف نهایی از خلقت انسان را ملاقات پروردگار دانسته و البته برخی از اهداف ذکر شده مقدمه ای است برای رسیدن به هدف نهایی که تکامل انسان می باشد.

 فصل سوم که بخش اصلی کار است و به بررسی مراحل خلقت جنینی انسان در قرآن و علم جنین شناسی پرداخته و سعی شده به جالب ترین و شگفت انگیزترین مسائل جنین شناسی ، گوش و شنوایی و جنسیت و تولد ) می پردازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :