جمعه - 2019 ژانوِيه 18 - 12 جمادي الاول 1440 - 28 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194720
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1388 12:20
تعداد بازدید : 113

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

ولایت در قرآن

در پژوهش حاضر با عنوان «ولایت در قرآن» مسأله ولایت که از مهم­ترین مسایل و مباحث اسلامی و قرآنی و محوری­ترین مسأله در مکتب اهل بیت می­باشد، مورد بررسی قرار گرفته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ولایت در قرآن

 

1388

 

 شیماء سجادیان

 

رویا جعفری

 

 طوبی شاکری

 

ولی، ولایت، ولایت تکوینی، ولایت تشریعی، مولی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 در پژوهش حاضر با عنوان «ولایت در قرآن» مسأله ولایت که از مهم­ترین مسایل و مباحث اسلامی و قرآنی و محوری­ترین مسأله در مکتب اهل بیت می­باشد، مورد بررسی قرار گرفته است.

در قرآن کریم ولایت در معانی گوناگونی به کار رفته و مصادیق متعددی برای کسانی که ولایت دارند ذکر شده است. در این رساله سعی شده است با استمداد از آیات قرآنی و سنت ائمهعلیهم السلام، علاوه بر تعریفی جامع، به بازکاوی جوانب بحث ولایت پرداخته و از این زاویه، ولایت اهل بیت علیهم السلام و اولیای الهی در راستای ولایت خداوند اثبات شود.

در پناه این اولیاء نشستن و از ایشان حمایت جستن، عین نشستن در پناه ولایت و حمایت خداوندی است. بنابراین حضور ربوبی در این عالم در حضور اولیاء خداوند تحقق می­یابد. با این تفاوت که ولایت خداوند بالاصاله است، ولی ولایت پیامبر و امامان در طول ولایت الهی بلکه مظهر ولایت الهی است.

ولایت در قرآن را می­توان به دو قسم تقسیم نمود. قسم اول ولایت حقه الهیه؛ یعنی ولایتی که قرآن آن را به رسمیت شناخته است و از مسلمانان خواسته آن را بپذیرند تا از برکات دنیوی و اخروی آن بهره­مند شوند و قسم دوم، ولایت باطل شیطانی؛ یعنی ولایتی که قرآن آن را به رسمیت نشناخته و از مسلمانان خواسته تا آن را نپذیرند. این نوع ولایت در مورد کسانی می­باشد که ولایت خدا را نپذیرفته­اند.

در این تحقیق از 120 منبع استفاده شده است. نوع تحقیق توسعه­ای است و روش جمع­آوری اطلاعات به صورت کتابخانه­ای می­باشد. در تمامی بخش­ها کتب مورد استفاده عمدتاً کتب تفسیری اعم از شیعه و سنی بخصوص مفسران معاصر و بعضاً کتب و مجله­های دیگر است.

از منظر قرآن، مقام ولایت بر مؤمنین در اصل مختص به خداوند است و ولایت سایر افراد هنگامی پذیرفته است که خداوند آن را در اختیار آنان قرار داده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :