شنبه - 2019 ژانوِيه 19 - 13 جمادي الاول 1440 - 29 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194714
تاریخ انتشار : 26 آذر 1388 12:11
تعداد بازدید : 122

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

خوف از خدا در آیات و روایات

خوف از خدا از جمله فضایل اخلاقی است که می تواند زندگی روزمره را تحت الشعاع قرار دهد واصولاً خوف از خدا از آن جا ناشی می شود که انسان معرفتش نسبت به خدا بیشتر می شود وهم چنین خوف از خدا آثاری را دارد ودر اسلام جایگاه وارزشی بسی والا دارد که در آیات وروایات مربوط به آن ،به وضوح به چشم می خورد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

خوف از خدا در آیات و روایات

1388

ملیحه صالحی

علی مختاری

فرزانه نیکوبرش راد

خوف، رجاء، مغفرت، خشیت، رهبت، اشفاق ، جل

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

خوف از خدا از جمله فضایل اخلاقی است که می تواند زندگی روزمره را تحت الشعاع قرار دهد واصولاً خوف از خدا از آن جا ناشی می شود که انسان معرفتش نسبت به خدا بیشتر می شود وهم چنین خوف از خدا آثاری را دارد ودر اسلام جایگاه وارزشی بسی والا دارد که در آیات وروایات مربوط به آن ،به وضوح به چشم می خورد.

روش تحقیق تحلیلی-توصیفی می باشد وروش جمع آوری مطالب این تحقیق به صورت کتابخانه ای است خداوند در قرآن به شکل زیبا مسئله خوف را بیان نموده است که برای فهمیدن دقیق این آیات،از تفاسیر شیعی استناد شده است.

این تحقیق دارای سه فصل می باشد.

خوف واژه ای قرآنی است که در لغت به معنی ترس و وحشت ودر اصطلاح انتظار چیز ناپسند از روی نشانه ظنی یا قطعی خوف در این تحقیق به سه دسته تقسیم شده است که یک بار خوف طبیعی وبار دیگر مذموم ودر جای دیگر خوف ممدوح .خوف در رابطه انسان با خداوند نیز بیان شده است .

خوف از خدا دارای درجات ومراتب مختلفی می باشد وثمره ایمان است وارزش بسیاری دارد که همانا در راس حکمت است. هم چنین دارای نتایج وآثاری نیز می باشد که در درجه اول،پذیرفتن انذار وتذکر می باشد.انسان خایف تذکرهایی که ائمه وانبیاء داده اند را می پذیرد وبعد اقدام به عمل می کند واین عمل باعث می شود که او به راه راست هدایت شود وچون انسان خدا ترس اعمال خود را با نیت صحیح انجام می دهد و در درون خود از خدا می ترسد مشمول مغفرت الهی می گردد وچنین انسانی آخرت خود را آباد می کند وزیبا ترین نتیجه ای که نصیب انسان خایف می شود کسب رضای خدا وخشنودی او است.گریه از خوف خدا انواع مختلف دارد که یا به جهت انجام گناه ویا به جهت مراحل پس از مرگ،گریه برای شوق به بهشت،گریه از خوف خدا به جهت عظمت او،به جهت فراق او و یا اشتیاق به لقاء خداوند است که آثاری نیز دارد.

رجاء وامیدواری،انباط وسرور دل به خاطر امر محبوبی است که همراه با خوف می باشد وامید وترس،با میزان شناخت افراد رابطه دارد ودر واقع عامل اساسی برای حرکت انسان است.وآیات واحادیث زیادی نیز در مورد رجاء وجود دارد وخوف ورجاء در دل های با ایمان است.خوف مذموم علاج دارد راه دوم قطع اسبابی است که باعث تهییج شهوت می شود وسوم نفس را از مباح که نکاحمی باشد به خواسته اش رسانیدن است.

نتیجه این که با توجه به شرایط وضوابط که دربارهی خوف ارزشمند بیان گردید،افراد با نوع صحیح خوف آشنا می شوند واز هر چیزی یا هر کسی خوف ندارند واگر در جامعه ای انجام کارهای خلاف ونادرست شیوع پیدا کند باید بدانیم که در آن جامعه به خداترسی بی اهمیت می باشند وباید از طریق مختلف وبا راه کار های گوناگون این امر در آن جامعه گسترش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :