سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193582
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1387 11:44
تعداد مشاهدات : 231

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

موسيقي و غناء در آيات و روايات و نظر اندیشمندان

در این تحقیق که در رابطه با موسیقی و غنا از دیدگاه آیات و روایات است ابتدا چگونگی پیدایش موسیقی بررسی شده که موسیقی نزد انسان غریزی است ، و از زمان آدم ابوالبشر بوده است. همچنین به تعریف غنا از دیدگاه اهل لغت و از دیدگاه فقها پرداخته شده است . واژگان مربوط به غنا مورد بررسی قرار گرفته و واژه های دیگری همچون : زور ، لغو ، سامد و… که در آیات به کار رفته نیز پرداخته شده است و به سوالاتی در رابطه با غنا که غنا از کدام مقوله است ؟ آیا از مقوله صوت است یا کلام؟ پاسخ داده شده و به سوال دیگری که آیا برای غنا استثنائاتی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ داده شده و نظر افراد مختلف از جمله افرادی که قائل به وجود مستثیات غنا هستند با دلایلشان و نظر مخالفینی با دلایل ایشان ذکر شده است. و همچنین آیات مربوط به موسیقی و غنا ، ازقرآن استخراج شده است و مورد بررسی قرار گرفته است . لازم به ذکر است که خود کلمه موسیقی و غنا در این آیات وارد نشده است و برخی واژگان در این آیات وارد شده است که به وسیله روایات تفسیر به موسیقی و غنا شده است . همچنین موسیقی و غنا از دیدگاه آیات و روایات بررسی شده است و خصوصیات غنا بیان شده است، این مطلب روشن شده است که موسیقی غنایی نکوهیده است و اثرات آن نیز بررسی شده است و این نتیجه رسیده ایم که گوش دادن به غنا و موسیقی غنایی اثرات دنیوی و اخروی بسیار دارد. علاوه بر ضررهایی که از دیدگاه روایات بررسی شده است ، ضررهای آن از دیدگاه علماء و دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته و به سوالات و شبهاتی در رابطه با موسیقی وغنا پاسخ داده شده است و در پایان سوالاتی از مراجع تقلید با پاسخ آنها ذکر شده است

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

موسيقي و غناء در آيات و روايات و نظر اندیشمندان

 

1387

آزاده محمد زاده  نصر آبادی     

فروغ السادات سجادی فر

شهربانو محلاتی

موسیقی ، ترجیع، طرب، لحن، لهو، غنا

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در این تحقیق که در رابطه با موسیقی و غنا از دیدگاه آیات و روایات است ابتدا چگونگی پیدایش موسیقی بررسی شده که موسیقی نزد انسان غریزی است ، و از زمان آدم ابوالبشر بوده است.

همچنین به تعریف غنا از دیدگاه اهل لغت و از دیدگاه فقها پرداخته شده است .

واژگان مربوط به غنا مورد بررسی قرار گرفته و واژه های دیگری همچون : زور ، لغو ، سامد و که در آیات به کار رفته نیز پرداخته شده است و به سوالاتی در رابطه با غنا که غنا از کدام مقوله است ؟ آیا از مقوله صوت است یا کلام؟ پاسخ داده شده و به سوال دیگری که آیا برای غنا استثنائاتی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ داده شده و نظر افراد مختلف از جمله افرادی که قائل به وجود مستثیات غنا هستند با دلایلشان و نظر مخالفینی با دلایل ایشان ذکر شده است.

و همچنین آیات مربوط به موسیقی و غنا ، ازقرآن استخراج شده است و مورد بررسی قرار گرفته است . لازم به ذکر است که خود کلمه موسیقی و غنا در این آیات وارد نشده است و برخی واژگان در این آیات وارد شده است که به وسیله روایات تفسیر به موسیقی و غنا شده است .

همچنین موسیقی و غنا از دیدگاه آیات و روایات بررسی شده است و خصوصیات غنا بیان شده است، این مطلب روشن شده است که موسیقی غنایی نکوهیده است و اثرات آن نیز بررسی شده است و این نتیجه رسیده ایم که گوش دادن به غنا و موسیقی غنایی اثرات دنیوی و اخروی بسیار دارد.

علاوه بر ضررهایی که از دیدگاه روایات بررسی شده است ، ضررهای آن از دیدگاه علماء و دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته و به سوالات و شبهاتی در رابطه با موسیقی وغنا پاسخ داده شده است و در پایان سوالاتی از مراجع تقلید با پاسخ آنها ذکر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :