سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193551
تاریخ انتشار : 20 دی 1387 10:49
تعداد مشاهدات : 225

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

مشارکت سياسي و اجتماعي زن از دیدگاه اسلام و اندیشه امام خمینی (ره)

موضوع مشارکت سیاسی زنان از جمله موضوعاتی است که هم با رشد و ارتقای جایگاه و منزلت زنان و مردان ، و هم با رشد و توسعه جامعه ، ارتباطی اساسی و عمیق دارد . اگر بخواهیم جامعه ای متوازن بسازیم باید نقش سیاسی زنان را در کنار مردان ببینیم و بپذیریم و راه را برای مشارکت سیاسی جدی زنان هموار سازیم چرا که نادیده گرفتن این گروه عظیم زنان ، جز بی اعتبار کردن خط مشی های توسعه و تبدیل آن ها به عوامل ضد توسعه ندارد . نقش آفرینی و مسئولیت پذیری انسان در جامعه تنها اختصاص به مردان ندارد ، بلکه زنان هم در این راستا سهم قابل توجهی در اجتماع دارند چنانچه پیامبر (ص) فرموده اند:« کُلُّکُم راعٍ وَ کُلُّکُم مَسئُولٌ عَن رَعیَۀٍ » . این حدیث مبین همین مساله است زیرا خطاب به همه مسلمانان است و از آنجا که حضرت امام خمینی (ره) نیز می فرمایند :« زن یکتا موجودی است که می تواند از دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد که از برکاتش یک جامعه بلکه جامعه ها به استقامت و ارزش های والای انسانی کشیده شوند » . این پژوهش سعی دارد با بهره گیری از منابع دینی و با استفاده از دیگر منابع و نظرات و دیدگاه های مختلف و نظر امام خمینی (ره) ، ادله مخالفین و موافقین مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان را مورد بررسی قرار دهد . و هدف از این تحقیق آشکار نمودن تاکید اسلام بر مشارکت زنان در جامعه می باشد.

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مشارکت سياسي و اجتماعي زن از دیدگاه اسلام و اندیشه امام خمینی (ره)

 

1387

شیرین حسین آبادی  

خدیجه بوترابی

شهربانو محلاتی

مشارکت ، مشارکت سیاسی ، مشارکت سیاسی و اجتماعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 موضوع مشارکت سیاسی زنان از جمله موضوعاتی است که هم با رشد و ارتقای جایگاه و منزلت زنان و مردان ، و هم با رشد و توسعه جامعه ، ارتباطی اساسی و عمیق دارد . اگر بخواهیم جامعه ای متوازن بسازیم باید نقش سیاسی زنان را در کنار مردان ببینیم و بپذیریم و راه را برای مشارکت سیاسی جدی زنان هموار سازیم چرا که نادیده گرفتن این گروه عظیم زنان ، جز بی اعتبار کردن خط مشی های توسعه و تبدیل آن ها به عوامل ضد توسعه ندارد .

نقش آفرینی و مسئولیت پذیری انسان در جامعه تنها اختصاص به مردان ندارد ، بلکه زنان هم در این راستا سهم قابل توجهی در اجتماع دارند چنانچه پیامبر (ص) فرموده اند:« کُلُّکُم راعٍ وَ کُلُّکُم مَسئُولٌ عَن رَعیَۀٍ » . این حدیث مبین همین مساله است زیرا خطاب به همه مسلمانان است و از آنجا که حضرت امام خمینی (ره) نیز می فرمایند :« زن یکتا موجودی است که می تواند از دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد که از برکاتش یک جامعه بلکه جامعه ها به استقامت و ارزش های والای انسانی کشیده شوند » .

این پژوهش سعی دارد با بهره گیری از منابع دینی و با استفاده از دیگر منابع و نظرات و دیدگاه های مختلف و نظر امام خمینی (ره) ، ادله مخالفین و موافقین مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان را مورد بررسی قرار دهد . و هدف از این تحقیق آشکار نمودن تاکید اسلام بر مشارکت زنان در جامعه می باشد.

کلید واژگان : مشارکت ، مشارکت سیاسی ، مشارکت سیاسی و اجتماعی .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :