چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193547
تاریخ انتشار : 20 دی 1387 10:23
تعداد مشاهدات : 98

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

امتحان الهي از ديدگاه قرآن

موضوع مورد بحث در اين پژوهش امتحان الهي از ديدگاه قرآن كريم مي باشد؛ با اين هدف كه رويكرد مناسبي در برابر امتحان داشته باشيم به طوري كه هم آرامش روان و هم مقدمات تكامل انسان را موجب شود. براي رسيدن به هدف مذكور بايد مسائلي مورد بررسي قرار گيرد. چرا خداوند با وجود علم به همه نيات، اعمال و رفتار، ما را امتحان مي كند؟ گرچه خداوند عالم است و امتحان براي كشف مجهولي نمي باشد ولي براي اينكه صلاحيت انسان نسبت به پاداش و كيفر به منصه ظهور برسد و خداوند بر اساس آن پاداش و كيفر دهد امتحان صورت مي گيرد. از جمله ديگر علل آن ظهور باطن انسان در مقام عمل مي باشد چرا كه بسيارند افرادي كه ادعاي ايمان دارند اما در امتحان موفق نمي شوند. علاوه بر آنكه امتحان موجب تكامل و شايستگي ورود به بهشت مي شود كه البته لازمه آن اتمام حجت بر مردم و هدايت بندگان با امتحان مي باشد. البته گاهي امتحان به دليل گناه انجام مي گيرد. البته سختي هايي كه انبياء و اولياء الهي ( عليهم السلام ) با آن مواجه بودند نه به خاطر گناه بلكه به دليل ترفيع درجه مي باشد. امتحان در چه مواردي است؟ همه امور دنيا زمینه امتحان است؛ از قبيل: ترس، گرسنگي، اموال، اولاد، تكاليف شرعي، تفاوت افراد، انفاق و پيروزي. هنگامي امتحان موجب كمال مي شود كه انسان عكس العمل مناسب نشان دهد، نظير: آرامش، صبر، شكر، توكل. البته ذكر اين امور نفي سعي و تلاش فرد را نمي كند چرا كه بدون سعي و تلاش باز هم موفق در امتحان نمي شود. از آنجا كه پژوهش از نوع پژوهش هاي ديني محسوب مي شود لذا در جمع آوري اطلاعات به كتابخانه و مطالعه منابع رجوع شده است

مدرسه علمیه نور الزهرا (س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

امتحان الهي از ديدگاه قرآن

1387

زینب نامنی

فروغ السادات سجادی فر

شهربانو محلاتی

امتحان، بلا، فتنه، مصيبت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع مورد بحث در اين پژوهش امتحان الهي از ديدگاه قرآن كريم مي باشد؛ با اين هدف كه رويكرد مناسبي در برابر امتحان داشته باشيم به طوري كه هم آرامش روان و هم مقدمات تكامل انسان را موجب شود.

براي رسيدن به هدف مذكور بايد مسائلي مورد بررسي قرار گيرد. چرا خداوند با وجود علم به همه نيات، اعمال و رفتار، ما را امتحان مي كند؟ گرچه خداوند عالم است و امتحان براي كشف مجهولي نمي باشد ولي براي اينكه صلاحيت انسان نسبت به پاداش و كيفر به منصه ظهور برسد و خداوند بر اساس آن پاداش و كيفر دهد امتحان صورت مي گيرد.  

از جمله ديگر علل آن ظهور باطن انسان در مقام عمل مي باشد چرا كه بسيارند  افرادي كه ادعاي ايمان دارند اما در امتحان موفق نمي شوند. علاوه بر آنكه امتحان موجب تكامل و شايستگي ورود به  بهشت مي شود كه البته لازمه آن اتمام حجت بر مردم و هدايت بندگان با امتحان مي باشد. البته گاهي امتحان به دليل گناه انجام مي گيرد. 

البته سختي هايي كه انبياء و اولياء الهي ( عليهم السلام ) با آن مواجه بودند نه به خاطر گناه بلكه به دليل ترفيع درجه مي باشد.

 امتحان در چه مواردي است؟ همه امور دنيا زمینه امتحان است؛ از قبيل: ترس، گرسنگي، اموال، اولاد، تكاليف شرعي، تفاوت افراد، انفاق و پيروزي.

هنگامي امتحان موجب كمال مي شود كه انسان عكس العمل مناسب نشان دهد، نظير: آرامش، صبر، شكر، توكل. البته ذكر اين امور نفي سعي و تلاش فرد را نمي كند چرا كه بدون سعي و تلاش باز هم موفق در امتحان نمي شود.

از آنجا كه پژوهش از نوع پژوهش هاي ديني محسوب مي شود لذا در جمع آوري اطلاعات به كتابخانه و مطالعه منابع رجوع شده است.

كليد واژه ها: امتحان، بلا، فتنه، مصيبت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :