چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193545
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 10:8
تعداد مشاهدات : 292

تحقيق پاياني مدرسه علميه كو.ثر ورامين

مديريت اقتصادي در نهج البلاغه

نهج البلاغه مولا علی علیه السلام گنجینه غنی از علوم ومعارف است ورجوع محققانه به آن راه کارهای موثری در بهبود زندگی بشر از جنبه های مختلف به دست خواهد داد. چنان که مثلا در تحقیق اجمالی پیش رو که با موضوع مدیریت اقتصادی در نهج البلاغه به انجام رسید دریایی از معارف مدیریتی و اقتصادی مشاهده شد که تنها گزیده ای از آن ها در این نوشتار گنجانده شده است ولی همین کار مختصر نیز نکات مهمی را در زمینه ی مدیریت اقتصادی در اختیار ما گذاشت . آنچه امام علی علیه السلام در زمینه مدیریت اقتصادی به ما ارائه می دهند نکات دقیقی است که شاید کمتر مورد توجه محققین مدیریت و اقتصاد قرار گرفته باشد. ارائه ی الگوی مدیریت اقتصادی اسلامی در نهج البلاغه برای رسیدن به هدف عدالت اقتصادی نه تنها شکوفایی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت بلکه عدالت اقتصادی و فقر زدایی نیز از ثمرات پربار آن خواهد بود.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


مديريت اقتصادي در نهج البلاغه 

1395اعظم حاتمي علي قشقايي عذرا خليلي  مدیریت اقتصادی ، حاکم، کارگزاران، امت ، نهج البلاغه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


یکی از عوامل پیشرفت اقتصادی در جامعه اسلامی ، بهره گیری از مدیریت شایسته و کارآمد می باشد . این مدیریت در نظام اقتصاد اسلامی مبتنی بر مبانی و ویژگی هایی است که سیره و سخنان امیرالمومنان یکی از بهترین منابع شناسایی و استخراج آنها است .

 مدیریت اقتصادی در جامعه اسلامی مثلثی با محوریت سه ضلع است ، که در یک ضلع آن حاکم جامعه ، در یک ضلع آن کارگزاران و مدیران جامعه و در ضلع دیگر مردم قرار دارند. نکته حائز اهمیت در تبیین نقش این سه محور در مدیریت اقتصادی جامعه اسلامی نگاه معنوی و اخلاقی علاوه بر نگاه مادی و مدیریتی می باشد .

نتیجه حاصله از این تحقیق که با رویکرد تحلیلی-کاربردی انجام گرفته است ؛ ارائه ی الگوی مدیریت اسلامی برای رسیدن به هدف عدالت اقتصادی است . 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :