چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193541
تاریخ انتشار : 6 مهر 1391 9:13
تعداد مشاهدات : 272

تحقيق پاياني مدرسه علميه كوثر ورامين

حقيقت پنهان (بررسي عقايد و تفكرات پديدآورندگان واقعه عاشورا با استناد به سخنان و رجزهاي آنان)

در واقعه ي نابرابر دشت نينوا كه به شكسته شدن حرمت اهل بيت پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) و به شهادت رسيدن امام شيعيان انجاميد. عده اي از غرض ورزان را به اين فكر انداخته است تا اين گونه واقعه ي كربلا را جلوه دهند. آنها بر اين باورند كه شيعياني كه براي امام نامه نوشتند بر زير قول خود زده و امام را تنها گذاشته و در صف مقابل به جنگ امام (عليه السلام) رفته اند. در حقيقت شيعيان امام خود را كشته اند و اكنون چرا براي كاري كه خود انجام داده اند سوگواري مي كنند. رجز كه نوعي شعر بوده است. همواره در جنگ هاي قبل و بعد از اسلام توسط مبارزين در جنگ ها استفاده مي شده است. و بيانگر اعتقادات و تفكرات جنگ جو و سپاهيان ميدان مبارزه بوده است. از اين رو با بررسي رجزها و سخنان ردوبدل شده ميان سپاهيان قيام كربلا، تفكر عثماني و پيروي از آل ابي سفيان را به وفور در ميان سپاهيان عمرسعد مشاهده كرد و تفكر ديني و الهي را در سپاه امام حسين (عليه السلام) ديد و پاسخ قطعي و درست به اين شبهه داد.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی


حقيقت پنهان ( بررسي عقايد و تفكرات پديد اورندگان واقعه عاشورا با استناد به سخنان و رجزهاي انان )


 

1391رقيه قاضي خاني حسين قاضي خاني طوبي شاكري  امام حسين (عليه السلام)، عاشورا، رجز، كربلا، تفكر علوي، تفكر عثماني.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


عاشورا اوج شكوه تشيع است.

از ترفندهاي مبارزه با تشيع مي توان به ايجاد شبهه پيرامون نهضت عبرت انگيز عاشورا اشاره كرد. در تاريخ، كوفه را مركز شيعيان دانسته اند و از آن جا كه سپاهيان عمرسعد را كوفيان تشكيل مي دادند برخي چنين القا مي كنند كه شيعه امام خود را به مسلخ كشيده است. در اين نوشتار برآنيم تا بهره گيري را رجزهاي خوانده شده در ميدان كربلا ثابت كنيم كه اعتقادات لشگر ابن سعد نه تنها با عقايد سپاهيان امام حسين (عليه السلام) همخواني ندارد بلكه در تقابل و تضاد با آن است. در اين مسير قصد داريم نشان دهيم كه در واقع در عاشورا تقابل دو تفكر علوي و عثماني را شاهد هستيم.

براي اين منظور نگاهي هم به بسترهاي بروز اين دو تفكر و تقابل آن ها از قبل از اسلام تا عاشورا خواهيم داشت.

اين تحقيق در پنج فصل با روش تاريخي تحليلي مي باشد كه مطالب به صورت كتابخانه اي جمع آوري شده است.

رجز نوعي شعر است كه در جنگ هاي قبل از اسلام و بعد از آن استفاده و بيانگر عقايد و تفكرات مبارزين مي باشد. و نمونه هاي آن را مي توان در جنگ هاي صدر اسلام و دوران امام علي (عليه السلام) مشاهده كرد كه همگي نشان دهنده اعتقادات شخص مبارز است.

رجزها و سخنان سپاهيان امام حسين (عليه السلام) كه در منابع معتبر وجود دارد همگي بيانگر اعتقادات الهي و علوي اين افراد مي باشد. كه در حمايت از امام (عليه السلام) پا به ميدان گذاشته و جان خود را در راه امام (عليه السلام) خدا كرده اند.

با بررسي سخنان و رجزهاي سپاهيان عمربن سعد اين نكته كاملاً آشكار است كه بر بخش قابل توجهي از سپاهيان او تفكر عثماني حاكم بوده است. تفكري كه بعد از كشته شدن عثمان پديد آمد و در مقابل تفكر علوي قرار گرفت. پس شيعيان به جنگ امام نرفته اند.

براي بررسي تقابل تفكر علوي و عثماني در كربلا سير تاريخي پيدايش اين تفكرات بسيار مهم است كه حتماً با بررسي آنان نتيجه و جواب شبهه محكم تر و بهتر داده مي شود.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :