سه شنبه - 2018 ژوئن 19 - 6 شوال 1439 - 29 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193526
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 8:31
تعداد مشاهدات : 248

تحقيق پاياني مدرسه علميه كوثر ورامين

توسل از ديدگاه شيعه و اهل سنت با نگاهي نقادانه به برخي عقايد وهابيت

در تمام دوران زندگي بشر از حضرت آدم (ع) تا خاتم (ص) توسل به مقربان درگاه خداوند امري رايج بوده و در سيره رفتار آنان اين مطلب به خوبي ديده مي شود، علما و بزرگان اهل سنت و شيعه نيز اهتمام ويژه اي به توسل به انبياء و اولياء الهي داشته اند. پس اين كه گفته مي شود توسل يك بدعت و متوسلين به پيامبران و امامان (ع) مشرك هستند برگرفته از عقايد منحط و گمراه اشخاصي مانند ابن تيميه و شيخ محمدبن عبدالوهاب است كه با نشر اين عقايد و تكيه بر ثروت عظيم آل سعود به انجام اعمال قبيحي مثل تخريب قبور ائمه بقيع و معصومان (ع) و هتك حرمت نسبت به آنان دست مي زنند. با اين اعمال چهره اسلام و مسلمين را در بين اديان الهي خدشه دار كرده و اسلام را ديني خشن و افراط گرا معرفي مي كنند. پس وظيفه ما مسلمانان است كه با اتحاد و همبستگي و استناد به دلايل قرآني، روايي و سيره پيامبران و انبياء الهي راه نفوذ و تسلط اين فرقه ضاله بر مسلمانان را بسته و پاسخ محكمي به اين عقايد پوچ و منحط بدهيم و ذهن ملت هاي ديگر را نسبت به اسلام ناب محمدي هرچه بهتر روشن كنيم.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

توسل از ديدگاه شيعه و اهل سنت  با نگاهي نقادانه به برخي عقايد وهابيت 


1391حميده تاجيك حسين قاضي  خاني طوبي شاكري توسل، شفاعت، شيعه، اهل سنت، زيارت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


توسل از جمله موضوعات كلامي است، و هر آن چه كه محبوب و مقرب درگاه احديت است مي تواند وسيله بين مخلوق و خالق باشد. در فرق و مذاهب اسلامي نظرات و مصاديق گوناگوني نسبت به توسل وجود دارد، هدف از اين نوشتار نيز آگاهي از نظرات مسلمانان در بحث توسل است كه در ابتدا ديدگاه شيعه سپس اهل سنت را بررسي كرده و در ادامه به بررسي برخي عقايد فرقه وهابيت مي پردازيم، براي پاسخ به عقايد آنان و اطلاع از نظرات شيعه و اهل سنت از آيات قرآن، روايات و سيره بزرگان شيعه و اهل سنت استفاده شده است.

منطق عقلاني شيعه در مورد توسل به اوليا و مقربين درگاه احديت چيزي جز كسب وسيله نيست و اين طائفه آن بزرگواران را وسائلي مي شناسند كه خداوند قرار داده تا با توسل به آنان به اوج قرب خداوند نائل شوند. در منابع اسلامي به طور كلي توسل به سه نوع تقسيم گرديده است؛ الف) توسل هاي مشروع، ب) توسل هاي غيرمشروع، ج) توسل مورد اختلاف. اهل سنت نيز با توجه به روايات، سيره اصحاب، تابعين و خلفاي سه گانه به اوليا و مقربان درگاه خداوند توسل مي جستند، در اين بين ابن تيميه از علماي حنبلي و پايه گذار مسلك وهابيت و شيخ محمدبن عبدالوهاب با استناد به ظاهر آيات و روايات مسلمانان را مشرك يا كافر مي خواندند و عقايدي شبيه خوارج داشتند و توسل را بدعت در دين، و هر كس كه از عقايدشان پيروي نمي كردند «كافر حربي» مي ناميدند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :